OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

alandaki park

IMAG3551Alandaki Park

Adnan Özyalçıner’in ‘Alandaki Park’ adını taşıyan  öykü/anlatı Evrensel Yayınları tarafından okurla buluşturuldu.

anlatıcı- kahraman- yazar

Yapıtta yazarın yaşamından da belirgin izler gördüğümüz öykülerde/anlatılarda yazar/anlatıcı kahraman benzeşmesinden öte bizzat yazarın, kahramanın ve anlatıcının aynı kişi olduğu görülüyor. çünkü yazar arkadaşları ve ailesiyle ilgili olan öykülerde ad değişikliğine bile gitmeden açıkça kimliklerini ele veriyor.

Örneğin İşçi Borusu adlı anlatıda yazar babasından yola çıkarak CHP’nin oluşturduğu İşçi Bürosu konusunu DİSK ve yakın tarihimizin önemli adlarından Kemal Sülker’i de katarak oluşturuyor ürününü.

“Babam Ahmet Nuri Özyalçıner 1914 doğumluydu. yaşasaydı 100 yaşında olacaktı. Çok erken öldü. Ellisine varmadan.” (işçi Borusu, s.129)

gezi direnişi

Gezi Direnişi’ni sıcağı sıcağına öykülerine taşıyan yazar, bu durumun getirdiği bütün zorlukların altından kalktığı görülüyor. Her yazar için yakın zamanı yazmak her zaman bir mayın tarlası özelliğini taşıyor. tavrını her zaman çalışan insanlardan yana açıkça koyan yazarı birçok tuzaktan kurtardığı görülüyor. Gezi direnişini başarıyla anlatan Adnan Özyalçıner’in kitaptaki ürünleri , bu kalkışmayı anlatan edebiyatımızın iyi öyküleri arasında yer alacağını söyleyebilirim.

Gezi direnişini anlatan öyküler başlıca Alandaki Park ve  Kuşlar Da Var‘ı sayabiliriz. Ancak Simit Yoksa Çay da Yok adlı öyküsünde gezici satıcılardan söz edilirken gezi Direnişi’ne de gönderme yapılıyor.

Alandaki Park ve  Kuşlar Da Var adlı öykülerinde Gezi Direnişi’ni zaman zaman geriye dönüşlerle okuru Gezi Park( İnönü Gezisi’ ın geçmişiyle bilgilendirirken bugüne yaptığı dönüşlerle de şimdiki durumu hakkında okuru bilgilendiriyor, toplumsal hareketin nedenlerini niçinlerini daha iyi anlatmak için yaptığı bu bilgilendirmelerle.

istanbul

Adanan Özyalçıner’in kitaplarının izleklerini, uzamlarını ve kahramanlarını oluşturanlar arasında İstanbul’un ilk sıralarda yer aldığını söylemek çok da abartılı sayılmaz, bana göre. Çünkü Özyalçıner’in öykülerinde İstanbul’un yoksul insanlarını anlattığı öykülerinde okurun kahramanı tam kişilerden birisi sandığı sırada İstanbul bütün görkemiyle kahramanlardan biri olarak çıkıyor  karşımıza.

Adanan Özyalçıner’in ‘Alandaki Park’ adlı yapıtındaki İstanbul’a ilişkin öyküleri iki ulamda inceleyebiliriz. İlk olarak İstanbul’un dünü ve bugünü hakkında okuru bilgilendiren ürünleri sayabiliriz. İkinci ulamda ise İstanbul’un bozulan yapısını anlatan öyküleri/anlatıları görüyoruz.

“Kazı bittikten sonra tepeciklerin ortadan kalktığı alanda birer ikişer, ne kadar tepecik varsa o kadar beton duvar yükselmeye başladı. Yükselen her duvar ayrı birer kuleye dönüşüyordu. Bitişik arsadaki yüksek apartmanlar bir yana, arada kalmış bir caminin minaresini de geçmişlerdi.”  (Hayri Bey’in Kondusu, s.111)

Adanan Özyalçıner ‘Alandaki Park’ adlı yapıtında anlatıcı – kahraman- yazar benzeşmesinin yanı sıra ağırlıklı olarak uzam olarak seçilen İstanbul’un dünü bugünü ve kentin değiştirilen dokusu konu ediliyor. Önerilir!

Mustafa ASLAN

———

Alandaki Park (Öykü/Anlatı), Adnan Özyalçıner, I. Basım:Evrensel Basım Yayın, İstanbul, Kasım 2014

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016