OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ajan kız-haydi zıpla

IMAG2648              Ajan Kız-Haydi Zıpla

Susannah  McFarlane’ın kaleme aldığı EJ12 Ajan Kız’ın serüvenleri ‘Haydi Zıpla’, ‘Karanlıkta’ ve   ‘Sıcak ve Soğuk’ Artemis Çocuk Yayınları tarafından yayımlandı.

 

               ajanların dünyası

Ajan Kız’ın ‘Haydi Zıpla’ adlı serüveninde ajanların dünyasına konuk oluyoruz. Ajan Kız’ın ‘Sıcak ve Soğuk’ adlı  kitapta Işıltı gizli ajan örgütü ile ilgili bilgi veriliyor.

İletişim biçimlerinden adlarına kadar özel anlamların yüklü olduğu görülüyor. Bu yapıtta iletişim sistemleri arasında elbette şifreler yer alıyor. Harflerin her biri bir sayıya karşılık geliyor. Gönderilen iletiyi anlamak için, hangi harfin hangi sayının karşılığı olduğunu bilmek herekiyor.

“EJ’in  alarmı tekrar çalıyordu ve artık  geriye sadece bir saat kalmıştı. Heran bir – ya da birden çok- GÖLGE ajanı, EJ12’nin yok etmek için geldiği şeyi kurtarmaya  gelebilirdi.” (s. 80)

           yeşil göz projesi

Yeşil göz projesi nedir? Ajan Kız’ın serüvenlerine yer verilen yapıtlardan ‘Haydi Zıpla’ da Gölge adlı doğa düşmanı bir başka kuruluşun çalışmalarından birisi. Yeşil Göz Projesi doğaya zarar veren  bir proje olarak sunuluyor.

“İnşabotlar tahta kasaların içinde kendilerini imha ettiler ve patlama, çanaktan geriye kalanları da yok etti.  Yeşil Göz Projesi’nden geriye hiçbir şey kalmamıştı.” (s.100)

          doğa

Ajan Kız’ın ‘Haydi Zıpla’ adlı kitapta yer alan serüvenlerin hepsi aslında çocuklara doğa bilinci veriyor. Gölge adlı kötü niyetli gizli bir yapının ‘Yeşil Göz Projesi’ni sonlandırmak üzere harekete geçen kahramanımızın yaşadıkları doğa görünümü eşliğinde anlatılıyor. Fındık adını verdiği bir maymunla dostluğu ilgi çeken bölümler arasında yer alıyor.

”Birden heryeri hayvanlar kapladı!  Bebek örümcek maymunlar, papağanlar, jaguarlar, vampir yarasalar, sincap maymunları ve uluyan maymunlar – hepsi de bağırarak annelerini arıyordu. ” (s.99)

Susannah  McFarlane’ın yazdığı EJ12 Ajan Kız’ın serüvenleri dizisinin kitaplarından ‘Haydi Zıpla’ çocuk ve gençlere bir serüven sunmanın yanında doğa sevgisi de veriyor.

 

Mustafa ASLAN

—————–

Haydi Zıpla (EJ12 Ajan Kız), Susannah  McFarlane, Çeviren:Seçil Ersek, I. Basım:Artemis Çocuk Yayınları, İstanbul,  Aralık 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016