OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

aile savaşları

439199

 

aile savaşları

Bekir Yıldız’ın ‘Halkalı Köle’ adlı romanının süreri niteliğini taşıyan ‘Aile Savaşları ‘ adlı romanı aile kurumundan sevgiye, hukuka değin yaşamımız yakından ilgilendiren birçok konuya değiniyor.

kadın, erkek ve aile

Bekir Yıldız Aile Savaşları’ adlı romanında  aile konusunu hokuk, sevgi, çocuk vb. konuya bağlı olarak değerlendiriyor. Daha doğrusu aile  ve evlilik konusunu tartışmaya açıyor. Kahramanımız ve ikinci eşi bu konuda tartışıyor, yapıtta. Ailenin köleleştirilmesi konusuna dikkat çektiği görülüyor, yazarın.

“…Çalışmalısın, çünkü sen benim kölem değilsin Ama şimdiki koşullar, aileyi bütünüyle köleleştiriyor. Aile nasıl birşey? Ah, bu soru…” (s.113)

 

öteki yapıtlar…

Bekir Yıldız, ‘Aile Savaşları’ adlı yaspıtında kahramanını durumunu daha iyi belirtmek için öteki yapıtlarındaki kahramanlarıyla benzerlikler kuruyor. Beyaz Türkü (*), Reşo Ağa(**) adlı kitaplarının yazı sıra  Kara Çarşaflı Gelin öyküsü üzerinde duruyor. Özellikle ‘Reşo Ağa’ adlı yapıtı ve kahramanının durumunu sergilemesi dikkat çekiyor.

“…Ben, ben, Reşo Ağa’nın kızı olmasın?… Ben Reşo Ağa’nın kızını kaçıran deveci olmuş olmayayım?.. Kapıdaki asker, Kanlımağaradaki Hançerli Şiğo’nun oğlu olmasın?… Annem… Annemin anlattıkları…” (s.101)

çocuk

‘Aile Savaşları’ adlı yapıtın belirli izleklerinden birisini de çocuk oluşturuyor. Bekir Yıldız romaında, ilk eşinden çocuk sahibi, ancak ikinci eşinden çocuk dünyay getirmeye kerşı çıkıyor. Yeni evlendiği  kadın özellikle çocuk sahibi olmak istemesine karşn, o hep karşı çıkıyor. Yazar yapıtında karşı çıkışlarının nedenlerini de sunuyor, okura.

Bekir Yıldız’ın ‘Aile Savaşları’ aslı yapıtı ‘Halkalı Köle’ adlı romanıyla birbirini tamamlayıcı özellikler taşıyor.

Mustafa ASLAN

——–

Bekir Yıldız, Aile Savaşları, (roman), Everest yayınları’nda I. Basım:Ekim 2013, İstanbul

(*) Bekir Yıldız, Beyaz Türkü, Everest Yayınları İstanbul

(**) Bekir Yıldız, Reşo Ağa, Everest Yayınları İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016