OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ah vre sevda! (osman necmi gürmen) – mustafa aslan

 ah vre sevda! (osman necmi gürmen) – mustafa aslan

 

Ah Vre Sevda

Osman Necmi Gürmen, yapıtlarını Türkçe ve Farnsızca kaleme alan bir yazar. Kimi yapıtları dilimize Fransızca’dan aktarılıd.Şimdiye değin yayınlanan yapıtlarından kimileri şunlar:Suçun Neydi Zeliha, Kılıç Uykuda Vurulur, Ebemkuşağı, Rana , Mühtedi…

Osman Nemci Gürmen, Everest Yayınların tarafından okurla buluşturulan ‘Ah Vre Sevda’ Kıbrıs adlı romanında ise sorununu irdeliyor.

 

Sembol

 

Osman Nemci Gürmen ‘Ah Vre Sevda’ adlı yapıtında olaylar ve kişilerle ilgili göndermeler yapmak için sembollere başvuruyor. Örneğin:Kılıçbalığı Kıbrıs’ı temsil ederken, bir sigara markası ise emperyalizmi okura imliyor…

“Alçak sesle konuşurlarken, kitaptaki resimlerden birine parmağını bastı Stelyo:

-Na kiliç!

Eğilip yakindan baktılar. Haralambos gülümsedi:

-Kılıç değil bu, Kyprus (Kıbrıs) haritası.

Güldü Haralambos, başını kaldırıp sordu:

-Kim avlayacak kılıcı?” (s.48)

 

Kardeşlik

 

Osman Nemci Gürmen ‘Ah Vre Sevda’ adlı romanında etnik köken olarak farklı iki aileyi ele alıyor. Elbette romanını sadece bu iki aile ile sınırlamıyor, yazar. Romana renk katan birçok kahramanla da karşılaşıyoruz.

Yazar Rum ve Türk aile üzerine kurduğu romanda iki halk arasında kardeşlik duygularının pekiştirilmesi yönünde koyuyor ağırlığını. Kimi çalışmalarda yapıldığı gibi bir tarafı suçlu ilan etmeden yapıyor, bunu.

Rum  Yanni Türk Kani romanda bütün kışkırtmalara ve olumsuzluklara karşın kardeşliği sürdürmede kararlılıklarını sürdürüyorlar. İkisi de görüyor ki, kardeşliğin zarar görmesi ikisinin zarara görmesi anlamına geldiğini.

 

Emperyalizm

 

Osman Necmi Gürmen yapıtında Kıbrıs’ta sorun yaratan ve içinde çıkılmaz bir duruma getirerek Kıbrıslılıarı topraklarından koparmak isteyenin ‘emperyalizm’ olduğu gerçeğinin altını çiziyor.

‘Ah Vre Sevda’ da emperyalistlerin gözü Kıbrıs toprağında olarak okura sunuluyor. Bu toprakları elde etmek için Kıbrıslılar arasındaki birliğin bozulması gerekiyor. Roman işte tam da bunu anlatıyor. Yapıt Kıbrıslılar arasında kardeşliğin ve birliğin emperyalistlerce bozulma uğraşının sonuçsuz kaldığını gösteriyor, büyük bir iyimserlikle.

 

‘Ah Vre Sevda’ da anlatılanları sadece Kıbrıs’la sınırlamak bana göre yapıta haksızlık olur. Dünyanın her yanında yaşanabilecek bu tür olaylar için geçerliliğini koruyan bir roman Gürmen’in yapıtı.

——————————————————————————–

Osman Nemci Gürmen, Ah Vre Sevda (roman), I. Basım Everest Yayınları, İstanbul-2011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016