OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ah min-el aşk

00aaAH MİN-EL AŞK

Ferit Edgü’nün yıllar önce basımı yapılan ve aşkla ilgili serzenişi dile getiren bir sözü dillendiren  Ah Min-el Aşk adlı şiir kitabının tıpkı basımı Alfa Yayınları arasında okura sunuluyor.

Ferit Edgü’nün Ah Min-el Aşk adlı yapıtında  Sunu, Bir Mevsimden Görüntüler, Ah’lar, Gibi’ler, İç Dökme Gibi’lerim, Sandıklarım, Aşk Üstüne Az Sözcüklerle, Ara, Aşk Üstüne (Yeniden), Aşk Üstüne (Sonra)  başlıklı bölümler yer alıyor.

ZOR GÜNLERİN TANIKLIKLIĞI

Ferit Edgü’nün bu yapıtında yer alan şiirleri yazıldığı dönemin izlerini taşımakla birlikte aşk ve doğa ağırlığını duyumsatıyor. Dönemin siyasi olaylarına ve yaşananlara kimi göndermeler görülüyor  şiirlerinde.

Ferit Edgü’nün şiirleri bir yerde tanıklık görevi görüyor.Bir Mevsimden Görüntüler adlı bölümde Sis, Mayısta  şiirleri  yaşanan zor günlerin imini veriyor. Tarih adlı şiirinde ise 31 Mart 1971 tarihini veriyor. Belirtilen 12 Mart darbesi sonrası yaşanılan zor günlerin izlerini görüyoruz. Kurşun adlı şiirinde “Kan ağlıyor dostlar” dizesinde çevresindeki insanların yaşadıklarını veriyor, bence.

Yapıtın Ah’lar bölümündeki şiirler de incelendiğinde, bu bölümdeki kimi şiirlerin dönemin (darbe sonrası yaşanılan zor günlerin)ürünü olduğu görülüyor.

AŞK

Ferit Edgü’nün başta yapıtın adı olmak üzere kitapta aşk konusunda birçok şiir yer alıyor. Aşk izlekli şiirleri arasında sayabileceğimiz birkaç şiirini şöyle sıralayabiliriz: Ah Mine-el Aşk, Aşk Üstüne Az Sözcüklerle, Ara, Aşk Üstüne (Yeniden), Aşktan Olsun Ölümümüz, Nargile, Aşk Üstüne (Sonra), Garip Aşk, Gecesinde Aşkın, Uzantı, Soru, Yaşadığım,Tek Gibi,Yaşadığım.

Ferit Edgü ayrıca şiirlerindeki kimi dizeleri aforizma niteliği taşıyor. Okura kimi aşka ilişkin görüşlerini sunuyor.Örneğin:Aşkın psikanalizi yapılmaz, Aşk her zaman çırılçıplaktır, Aşkın kışlası yataktır, Aşk suçları tanıksız suçlardır, Aşkın kuramı olamaz/yalnız eylemi vardır…

Ferit Edgü’nün Ah Min-el Aşk adlı kitabında yer alan şiirler bir dönemin tanıklığının yanı sıra güzel aşk şiirleri de sunuyor, bizlere.

MUSTAFA ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Ah Min-el Aşk (Şiir), Ferit Edgü, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Nisan 2017, İstanbul

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016