OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

AH BİR KEDİ OLSAM

20170411_194330AH BİR KEDİ OLSAM

Buket Uzuner’in çocuklar için kaleme aldığı Ah Bir Kedi Olsam adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okura sunuluyor. Yapıtta çocuklara başta kedi olmak üzere hayvan sevgisi ve çevre bilinci veriliyor.

KEDİLER

Buket Uzuner Ah Bir Kedi Olsam adlı yapıtında kedilerle ilginç bilgiler yer alıyor. Ünlülerin ünlü kedileri hakkında okuyacağınız bilgiler sizi şaşırtabilir. Örneğin Hz. Muhammed’in kedisini uyandırmamak için  ne yaptığını biliyor musunuz? Sadece köpeklerin mi koku alma duyusunun çok iyi olduğunu sanıyorsunuz. Kedilerin koku alma duyusuyla ilgili bilgi ise bir başka ilginç bilgi olduğunu söylemek gerekiyor. Sadece koku almak değil sahiplerinin kokularını ömürleri boyunca unutmamaları ise başka bir dikkat çeken bilgi olduğunu söylemek gerekiyor.

ELEŞTİRİLER

Bir çocuk gözüyle olayların anlatıldığı yapıtta büyüklere ve eğitim sistemine ilişkin eleştiriler yer alıyor. Çocukların çok erken saatlerde servislerde uykusuz bir şekilde okula gitmeleri eleştirilirken kahramanımızın kedi olmasını etkileyen nedenlerin başında yer alıyor. Aslında Can’ın kedi olmayı istediği nedenlerin büyük bir bölümü büyüklere ve eğitim sistemine yönelik eleştiriler olarak karşımıza çıkıyor.

Buket Uzuner’in Ah Bir Kedi Olsam adlı yapıtı başta birlikte yaşadıklarımız olmak üzere  hayvan ve çevre sevgisini ilginç bilgiler  eşliğinde veriyor. Çocuklarımızın gelişimine çok şey katacak bir yapıt olarak görüyorum.

 

MUSTAFA ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Ah Bir Kedi Olsam (Öykü), Buket Uzuner, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Nisan 2017

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016