OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ağzınızı ve mutfağınızı tatlandıracak kitaplar-mustafa aslan

 

 

AĞZINIZI VE MUTFAĞINIZI TATLANDIRACAK

Alfa Yayınları ağzımızın tadını bozmadan damağımızı yeni tatlarla tanıştırmak için birbirinden güzel üç önemli kitap sundu okurlarına:  “Kurabiyeler,” “Kokteyller” ve “Çikolata”. Sevdiklerinize almayı düşündüğünüz yılbaşı armağanları arasında değerlendirebileceğiniz,  her yönüyle göz dolduran kitaplar olduğunu da söylemek gerek.


Yiyecek ve içecekler konusunda yeryüzünde ülkemizin adı tartışmasız bir yerdedir. İnsanımızın damak zevkinin kendine özgülüğünün yanında gelişmişliğini de eklemek gerekir. Bu kitaplarda yer alan binlerce tarif ise, mevcutlarıyla birlikte yeni damak zevki oluşması yönünde adımlar atmanızı sağlayacaktır.

Alışkanlıklarınızı değiştirecek

“Kurabiyeler,” “Kokteyller” ve “Çikolata” adıyla sunulan, birbirinden güzel yiyecek ve içecek tariflerinin bulunduğu, her tarifin hemen yanında ya da karşısında gerçeğini aratmayan fotoğraflarla bezeli, lüks ciltli kitaplar artık alışkanlıklarımızı değiştirecek ya da yeni alışkanlıklar edindirecek gibi gözüküyor.
Sadece belirli günlerde değil, konukluğa giderken ‘tatlı yiyelim tatlı konuşalım’ diye aldığımız tatlıların yerini alacak, bu kitaplar. Böylelikle farklı seçenekler sunmanın kapılarını açacaktır, kitapları sunduğumuz kişiye.

“Kurabiyeler,”  “Çikolata,” ve “Kokteyller” adlı kitaplarda tarifler açık ve anlaşılır bir şekilde, çok da ayrıntıya boğmadan verilmiştir. Geleneksel damak zevkimize uzak olmayan tarifler olduğu gibi yadırgamayacağınız başka çikolata, kurabiye ve kokteyl tariflerini de bulabilirsiniz, bu üç kitapta.

Mutfak kitaplığı

Günümüzde, iletişim ve ulaşım araçlarının hızlı gelişimi dünyayı küçültmüş insanların daha da yakınlaşması sayesinde ortak zevkler oluşumuna da katkıda bulunmuştur. Sözünü edeceğimiz ortak zevklerden birsi de ortak damak tadı oluşumu yönündeki adımlardır. Bu biraz da sözünü ettiğimiz “Çikolata,” “Kurabiyeler” ve “Kokteyller” türünden kitaplar sayesinde olmaktadır.

Evlerde artık kitaplık belli bir odanın/alanın içinde sınırlandırılmayacak kadar genişletti etki alanını. Mutfak da kendine özgü bir kitaplık oluşturarak, evlerde bilinen kitaplık alanın sınırlarının dışına çıktı. Mutfakta el altında bulundurulacak kitaplar arasına katabileceğimiz birbirinden güzel zevkle yiyip içebileceğimiz tariflerin olduğu bu üç kitabı mutfak kitaplığınızın baş köşesine koyabilirsiniz. Yeryüzü mutfak kültürünü evimizin en güzide bölümüne taşıyan bu kitaplar sayesinde birçok açmazdan kurtulacağız. Bir kere sizin, “Acaba ne yapsam?” diye kara kara düşünmenize son verecektir.

Kurabiyeler

Kurabiye yapımına nasıl ve ne zaman başlanıldığı konusunda kesin bir bilgi olmamakla birlikte Romalılara dek inen bir geçmişten söz edilmektedir,  “Kurabiyeler” kitabında.

“Kurabiyeler” (Altın Kitap)  kitabında 330’dan fazla tarif var. Tarifler farklı damak tadlarına uygun. İçinden bu da bana göre diyebileceğiniz, değişik günlerimiz için hazırlanabilecek türden birçok kurabiye tarifi bulunmaktadır.

Kullandığınız malzemelerin yaptığınız kurabiyeye ne gibi özellikler katacağı belirtilmiş. Örneğin, şekerin ya da yumurtanın kurabiyeye katacağı tadın yanında sertliği yumuşaklığı ya da çıtır olmasını da ayarlamayı size bırakıyor.

Kitapta, kurabiye tarifleri on ana başlık altında toplanmış. Bunlar: ‘Kesme Kurabiyeler,’ ‘Yuvarlanmış ve Dilimlenmiş Kurabiyeler,’ ‘Dökme Kurabiyeler,’ ‘Şekilli ve Sıkma Kurabiyeler,’ ‘Dolgulu Kurabiyeler,’ ‘Küçük Kekler,’ ‘Gevrek Kurabiyeler ve Makaronlar,’ ‘Tartöletler ve Çay Saati Kekleri,’ ‘Özel Kurabiyeler,’ ve ‘Temel Tarifler’.
“Kurabiyeler”de (Altın Kitap) 330’dan fazla yer alan tarifler arasında ‘Yulaflı Kurabiyeler,’ ‘Baharatlı ve Bademli Kurabiyeler,’ ‘Limonlu, Üzümlü ve Yulaflı Kurabiyeler,’ ‘Ortadoğu Keki’  ve ‘Sevgililer Günü Kurabiyeleri’ bulunmaktadır.

Çikolata

Üç yüzün üzerinde nefis tarifi elinizin altında bulundurmanızı sağlayacak “Çikolata” (Altın Kitap) kitabı, sevgi ve şefkatin kaynağı olmanın yanında tanrıların yiyeceği olarak adlandırılan çikolata için çeşitli gıdalara bu adın verildiğini ancak “çikolata” için bu sözün en fazla kullandığını belirtmektedir. Onun Tanrısal bir yiyecek olarak nitelenmesini sağlayan kişiye verdiği haz, afrodizyak etkisi yanında salgıladığı hormonların kişinin yüz hatlarını gerginleştirmemesi olarak söylenebilir, birkaç özelliği arasında.

“Latince açıklaması 1753’te İsveçli büyük bir bilim adamı ve çikolata aşığı olan Linaeus tarafından yapılmıştır.” (Çikolata, s.13)
“Çikolata” kitabında yer alan bölümler arasında ‘Çikolata Efsanesi Nasıl Başladı?’ ‘Barlar ve Browniler,’ ‘Mulfinler ve Mini Kekler,’ ‘Hamur İşleri,’ ‘Seçkin ve Özel Tatlılar,’ ‘Paylar ve Tartlar,’ ‘Pudingler Muslar ve Kremalar,’ ‘Çay ve Kahve Yanına Kekler,’ ‘Pastalar,’ ‘Şekerlemeler,’ ‘Yemekler,’ ‘İçecekler,’ ‘Temel Tarifler’ bulunmaktadır.
“Çikolata” kitabında, mutluluk kaynağı olarak nitelenen bu yiyecekten yapılan 300’den fazla tarif arasında ‘Çikolatalı Şarlot,’ ‘Çikolatalı Beze,’ ‘Dondurmalı ve Kahveli Çikolata Tartı,’ ‘Üzümlü Çikolata Mus’ ve ‘Limonlu ve Kivili Beyaz Çikolata Pastası’ sayabileceğimiz tariflerden sadece birkaçı.

Kokteyller

Özel kutlamalarınız için 1001 tarifin bulunduğu “Kokteyller” (Gümüş Kitap) kitabında kokteylin geçmişi ve bugünü ile ilgili verilen bilgilerden sonra birkaç öneri var, kokteyl hazırlamak isteyenler için, “Orijinal içkileri ve iddialı karışımları hazırlamaya geçmeden önce birkaç basit tarifi denemek ve uluslar arası uzmanlar tarafından geliştirilmiş bazı klasiklerin hazırlanışını öğrenmek iyi fikirdir.” (Kokteyller, s.14)

Her içecek türü için ayrı ayrı bilgi sunulan kitapta kokteylin ana malzemeleri verilmiş. Ayrıca kokteyller türlerine göre sınıflandırıldığı gibi, kullanım yerlerine göre de bölümlere ayrılmış. Örneğin, aperatifler, yemekten sonra ya da özel günleriniz için hazırlayacağınız kokteyller ayrı ayrı belirtilmiş kitapta.  Bunların dışında birbirinden nefis tarifin yer aldığı bölümler arasında, ‘Uzun İçkiler,’ ‘Klasik Kokteyller,’ ‘Frozen Kokteyller,’ ‘Özel Davetler İçin,’ ‘Punch,’ ‘Shooter’lar’ ve ‘Motail’ler’ de vardır.

“Kokteyller” kitabının sunduğu 1001 tarif arasında rahatlıkla hazırlayabileceğiniz her zevke uygun kokteyller vardır. Bunlar arasında ‘Acemi Kazanova,’ ‘ Campari Soda,’ ‘Kanlı Meryem,’ ‘Truva Atı,’  ’Kiraz Çiçeği,’ ‘Kibar Ben,’ ‘Meyveli Porto,’ ‘Yemekten Sonra Sıcak Çikolata’ ve ‘Esmer Uzun Boylu Rus’ adlarını hemen sayabileceğimiz kokteyller arasındadır.

“Çikolata,” “Kurabiye” ve “Kokteyller” kitapları birbirinin tamamlayıcı özellikler taşımaktadır. Gerçi “Kurabiyeler” ve ”Çikolata” kitabında bu yiyeceklerin nasıl ve neyle alınacağı konusunda bilgiler var ama, “Kokteyller” kitabı öteki ikisinin bütünleyicisidir. Kitapları tek tek alıp yararlanabileceğimiz gibi takım olarak da alıp armağan edebilir ya da mutfağımızın demirbaşları arasına kaydedebiliriz.

“Çikolata,” “Kurabiyeler” ve “Kokteyller” kitapları dostlarınıza armağan edeceğiniz tadına doyulmaz ikibine yakın tarifin bulunduğu profesyonellerin de vazgeçemeyeceği mutfağımızın gülü olacak üç kitaptır.

—————-
Kurabiyeler (Altın Kitap), Çeviren:Piraye Erdoğan, Alfa Yayınları,1.Basım: Eylül 2009, İstanbul -7004 sayfa
Çikolata (Altın Kitap), Çeviren:Piraye Erdoğan, Alfa Yayınları, 1. Basım: Eylül 2008-İstanbul – 703 sayfa
Kokteyller (Gümüş Kitap), Çeviren:Piraye Erdoğan,  Alfa Yayınları, 1. Basım: Ekim 2009, İstanbul -703 sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016