OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ağaçlar ülkesine yolculuk (j.m.g. clézio)-mustafa aslan

 

ağaçlar ülkesine yolculuk

ağaçlar ülkesine yolculuk (j.m.g. clézio)Ağaçlar Ülkesine Yolculuk  J.M.G. Le Clézio’nun çocuklar için yazdığı ormanı ve ağaçları anlatan bir kitap.

 

canlı ve dil

Anlatıcının oğlu aracılığıyla ablattığı kısa öyküde kahramanlarımız arasında çeşitli ağaçlar yer alıyor. Ağaçlar yapıtta kişileştirliyor. Ama önce yazar ağaçların kişileştirilmesine bir ön hazırlık yapıyor.
Ağaçlar Ülkesine Yolculuk’ta   J.M.G. Le Clézio ağaçları kişileştirme çabasında insan ve hayvanların kimi özelliklerinden yararlanıyor. Ağaçların da tıpkı kuşlar gibi konuşabildiğinden kimi örnekler aracılığıyla söz ediyor. Böylece kuşların olduğuı gibi ağaçlarında kendilerine özgü bir dil sisteminin olduğunu duyumsatıyor, yazar.

çevre eğitimi

Ağaçların da tıpkı kuşlar gibi dil sistemi olan bir canlı olduğunun çocuğa duyumsatılması çevre bilinci vermek açısından gözardı edilemez birşey. Daha duyarlı olma yolunda adımlar atacaktı, okur. Parkta, ormanda, evinde ağaca ve çiçeğe karşı daha duyarlı olacaktır.

 

Ağaçlar Ülkesine Yolculuk’ta  J.M.G. Le Clézio çok öğretici olmadan,  çocuğa güzel bir öykü sunmanın yanında da çevre eğitimi başta olmak üzereönemli bir işlevi yarine getiriyor.

 

J.M.G. Le Clézio,Ağaçlar Ülkesine Yolculuk, Çeviren: Orçun Türkay, Resimleyen:HenriGaleron, I. Basım:   Yapı Kredi Yayınları, İstanbu, Eylül-2011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016