OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

AĞAÇLAR ÇİÇEKTEYDİ

20161113_172558AĞAÇLAR ÇİÇEKTEYDİ

Ağaçlar Çiçekteydi Ahmet Say’ın yaşamını anlatan biyografik bir kitap ancak sadece bir kişinin öznel duyguları içinde kıvranmasını anlatmıyor, tersine her tümcesi toplumsallık kokuyor.

Yapıt bir kişinin yaşamını anlatmakla birlikte ülkemizin siyaset ve sanat tarihine de ışık tutacak özellikler taşıyor.

YAKIN TARİH

Ahmet Say, Ağaçlar Çiçekteydi adlı yapıtında 1940’lı yıllardan başlayarak yakın tarihimize ışık tutacak kişi ve olaylarla ilgili tanıklıklarını paylaşıyor.

Özellikle 1960’lı yılların önemli siyasal gelişmelerin yer aldığı kitap yakın zamanımıza kadar uzanan bir zaman diliminde ülkemizde yaşananları acısıyla tatlısıyla veriyor.

TİP (Türkiye İşçi Partisi) ‘den başlayarak gençlik eylemlerinden ve yaşanan olaylardan söz ediyor, hem de önemli kişisi ve kişilerin yakınında birisi olarak anlatıyor.  Ancak TİP’in başta genel başkanı Mehmet Ali Aybar olmak üzere Behice Boran, Sadun Aren gibi önemli adlara rastlamıyoruz, kitapta.

Ahmet Say başka birinden duyduklarını aktarmıyor, yaşadıklarını okurla paylaşıyor açık yüreklilikle. 1960 Anayasasının getirdiği özgürlük ortamından yararlanarak örgütlenen insanımızın önünün 12 Mart darbesiyle nasıl kesildiğini, gençlerimizin başta Deniz Gezmiş ve arkadaşları olmak üzere biçildiklerini okuyoruz.

12 Mart ve 12 Eylül darbelerinde yaşananları birinci  kişinin ağzından tanıklıklarıyla okuyoruz. Ayrıca iki darbe arasında ne gibi farklılıklar olduğunu Ahmet Say’dan öğreniyoruz.

SİYASET VE EDEBİYAT DÜNYAMIZDAN

Edebiyat dünyamızın önemli kişileri hakkında Ahmet Say’ın yaşadıklarını aktarmanın yanında kişisel düşüncelerini de aktarıyor olumlu/olumsuz. Sonuçta yaşamımızda olumluluk ve olumsuzluk üzerine kurulu değil mi? Siyasi tarihimizde önemli yer tutan kişiler arasında başta Mihri Belli, Dr. Hikmet Kıvılcımlı, Sarp Kuray, gibi adlar hemen aklımıza ilk geliverenler olduğunu söylemek gerekiyor.

Ya edebiyat dünyamızdakileri saymaya kalkarsak oldukça uzun bir listenin oluşacağını söylemem gerekiyor. Başta Orhan Kemal’i öncelikle saymamız gerekiyor. Çünkü Ahmet Say’ın yazarlık yaşamı üzerinde etkisi olan sayılı kişilerden birisi olarak çıkıyor karşımıza Orhan Kemal, Ağaçlar Çiçekteydi adlı yapıtta.

Ahmet Say’ın Türk Solu ve Türkiye Yazıları dergilerinin mutfağında yer aldığını çizdiği önemli portreler arasında Metin Altıok, Behçet Aysan, Ahmet Erhan… olduğunu  belirtmem kimi konularda ip ucu vermek için yeterli sayılacağını düşünüyorum.

 

FAZIL SAY

Bilmeyen okurlarımız için, Ahmet Say’ın Fazıl Say’ın babası olduğunu belirtmek gerekiyor. Ünlü müzisyenimiz Fazıl Say’ın çocukluk günlerinden başlayarak kimi önemli bilgilere de bu yapıtta ulaşabiliyoruz. Fazıl Say gibi bir müzik insanının nasıl yetiştiğini görüyoruz.

Fazıl Say’ın muhalif kimliği üzerinde duran Ahmet Say sanatçının geriliğe karşı duran gerçek sanatçılardan birisi olduğunun altını çiziyor.

Ahmet Say’ın Ağaçlar Çiçekteydi adlı yapıtı 1940’lardan günümüze uzanan bir süreçte Türkiye’nin siyasal ve sanatsal haritasını oldukça belirgin bir şekilde çiziyor. Edebiyat ve siyasal tarih konusunda merak ettikleriniz varsa bu kitabı okumanız ve notlar çıkarmanız gerekiyor.

Ülkemizin elli yıldan fazla bir döneminin belleği, Ahmet Say’ın Ağaçlar Çiçekteydi adlı yapıtı.

 

MUSTAFA ASLAN

………………………….

Ağaçlar Çiçekteydi (Anı/Biyografi), Ahmet say, II. Basım:Evrensel Basım Yayın, İstanbul, 2011

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016