OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

ağaç diken adam

IMAG2440

 

ağaç diken adam

Jean Giono’nun ‘Ağaç Diken Adam’ adlı öykü kitabı ağaçve ağaçlandırmanın önemini anlatan doğa dostu yapıtı Everest Yayınları arasında okura ulaştırıldı.

insan değiştirir

Jean Giono’nun ‘Ağaç Diken Adam’ adlı yapıtı ağaç ve ağaçlandırmanın insan yaşamı için önemini vermekle kalmıyor, insanın değiştirici yönü üzerinde de duruyor. Yapıtta insan istediği takdirde zaman içinde büyük değişimlere imza atabileceğini belirtiyor. Bunun için ise kararlı bir çalışma ve bu çalışmanın sürekli olarak yapılması gösteriliyor.

“Bir insan kişiliğinin gerçekten olaganüstü yönlerini anlayabilmek için, eylemlerini uzun yıllar boyunca izleyebilme  şansına sahip olmak gerekir. Kişinin eylemleri bencillikten tamamıyla arınmışsa, onu eyleme yönlendiren itki eşsiz bir yücegönüllülük örneğiyse, hiçbir ödül beklemediği kesinse ve dehası yeryüzünde silinmeyecek izler bırakmışsa…” (s.9)

ağaç güzelleştirir

Jean Giono’nun ‘Ağaç Diken Adam’ adlı yapıtında ağacın insan yaşamı için ne kadar önemli olduğu yapıt süresince gösteriliyor. Öykünün  başlangıç bölümlerinde ağaçsız bir insan yaşamının oldukça zorluklarla dolu olduğu görülüyor. Kahramanımızın kararlı ve sürekli çalışmasıyla aradan geçen yılların da iyi değerlendirilmesi zamanla ortaya ağaçlarla kaplı bir bölge çıkarıyor. Meşeden kayına kadar uzanan  ağaç türlerinin  yetiştiği  bu bölgenin geçmişi verilerek bilgilendirilen okura eylem ve kişilik arasındaki bağlantı bu değişim üzwerinden veriliyor.

“Gelirken geçtiğimiz bölge altı yedi metre boyunda ağaçlarla kaplıydı. Orasının 1913’teki halini hatırlıyorum da tam bir çöldü. Dingin ve düzenli bir çalışma, yüksekliklerin dinç havası, kendi kendine yetmek ve en önemlisi iç huzuru bu yaşlı adama sağlıklı bir heybet vermişti. Tanrı’nın atletiydi o.” (s. 35)

Jean Giono’nun ‘Ağaç Diken Adam’ adlı  bir uzun öyküden oluşan kitabı ağacın  insan yaşamını nasıl değiştirğini okura iyice duyumsatmanın yanında sürekli ve düzenliçalışmanın başarıyı getirdiğini gösteren bir yapıt. Önerilir…

Mustafa ASLAN

————————–

Jean Giono, Ağaç Diken Adam, I.Basım: Everest Yayınları, İstanbul, Ekim 2014

 

Updated: 31 Ekim 2014 — 09:56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016