OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

AFACAN BEŞLER BİR SÖMESTİR MACERASI

IMAG4020AFACAN BEŞLER BİR SÖMESTİR MACERASI

Enid Blyton’ın Afacan Beşler”ini bilmeyen var mı?

Artemis Çocuk Yayınları arasında okurlara sunulan ‘Afacan Beşler Bir Sömestir Macerası’ adlı yapıtta çocuklara heyecanlı bir serüven sunuluyor.

BEBEK Mİ, YOKSA…

Enid Bleyton’un ‘Afacan Beşler Bir Sömestir Macerası’nda çocuklara kahramanlarımızın yarı yıl tatilinde geçen bir serüvenleri anlatılıyor. Bu kitapta ana serüven olarak bir yavru köpek kaçırma serüveni üzerine kuruluyor. kahramanlarımızdan Timmy bir kadının elindeki şala sarılı bebek görünümündeki şey  dikkatini çekiyor. Kadın bunun bebek olduğunu ve köpek Timmy’nin bebeğe saldırdığı ileri sürülüyor. Yapıtın sonlarında Timmy’nin bu edimi niçin yaptığı anlaşılıyor.

“Kadın kucağındaki küçük eyi salladı, ona yumuşacık bir sesle bir şeyler söyledi ve başını bir şalla kapattı anne şalın epeyce kirli olduğunu fark etti.” (s.s. 42-43)

GÜNÜN KISALMASI
‘Afacan Beşler Bir Sömestir Macerası’  adlı yapıtında Enid Bleyton zaman kavramını veriyor çocuklara. Olay kasım ayında geçiyor. Bu kitapta yazar günün kısalması konusunu çok güzel veriyor.

“Dick bir süre sonra, ‘Baksanıza millet,’ dedi, ‘güneş battı, hava da iyice kararmaya başadı.Julian saatinin doğru olduğundan emin misin?’ ” (s.29)

Enid Blyton’ın ‘Afacan Beşler Bir Sömestir Macerası’ adlı yapıtı çocuklara sunduğu güzel bir serüven sunuyor.

MUSTAFA ASLAN

-………………………………

Afacan Beşler Bir Sömestir Macerası (Çocuk), Enid Blyton, Çeviren: I. Basım:Artemis Çocuk yayınları, İstanbul, 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016