OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

adım adım yaşam

1385587736575

 adım adım yaşam

Jean Benoit Durand ve Robin Gindre’ ın yazdığı, Büyülü Fener Yayınları’nın okuyucuya sunduğu  ‘Adım Adım Yaşam’ adlı kitapta çocuklara Dünyamızın oluşumundan canlıların oluşumuna yeryüzünde insan öncesi canlılar, insan ve sonrasına değin anlatılıyor.

büyük patlamadan dinozorların sonuna ve ilk insana

Jean Benoit Durand ve Robin Gindre   ‘Adım Adım Yaşam’ adlı kitapta büyük patlamayla Dünyamızın oluşması ve ilk canlılardan başlayarak anlatıyor. İnsanların dinozorları görmediğini belirtiliyor. Dinozorların sonunu ise bir meteorun yeryüzüne düşmesi sonucunda yeryüzünde aylarca toz bulutu oluştuğu yazıyor. Toz bulutlarının yeryüzüyle güneşin ilişkisini kesmesi yeşil bitkilerin oluşumunu engelliyor ve…

insan ve…

İnsanın ortaya çıkışını tarihsel gelişimi içinde veren kitap daha sonraki sayfalarında insanın üremesi konusuna da değiniyor. Büyüme ve ölüm konularına da değinen yapıt insanın kimi evrelerini de okurun gözleri önüne sözü çok uzatmadan seriyor.

“Yüz milyonlarca yıldır dünya üzerinde süregelen yaşamla karşılaştırırsak, insanlar bir hayli yeni sayılır. İlk insanlar bundan 2.5 milyon yıl önce Afrika’da ortaya çıktı.” (s. 30)

ilk canlıdan soyu tükenenlere…

Jean Benoit Durand ve Robin Gindre   ‘Adım Adım Yaşam’ adlı kitapta ilk canlılık belirtilerinden ilk canlıya hangi aşamalardan sonra Dünyamızda rastlandığının altını çizmekle kalmıyor ilerleyen bölümlerde soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlılara da değiniyor.

“Hayvan ve bitkiler dünya üzerinde yaşadığından bu yana yeni canlı türleri ortaya çıktı. Bazılarıysa dinozorlar gibi, doğal afetler sonucu yok oldu. İnsanların etkisiyle yok olan canlı türleri artış gösterdi.” (s.48)

Jean Benoit Durand ve Robin Gindre   ‘Adım Adım Yaşam’ adlı yapıtı çocuklarımıza serüvenimizi anlatmak için gerekli bir kitap. Çocukların kütüphanesinde bulunması gereken kitaplar arasında sayabilirsiniz,  ‘Adım Adım Yaşam’ı.

Mustafa ASLAN

——-

Jean Benoit Durand – Robin Gindre ,   Adım Adım Yaşam, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Kasım 2013

Updated: 02 Aralık 2013 — 09:51

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016