OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

adım adım uzay

IMAG1220

 

 

 

adım adım uzay

Christophe Chaffardon ve Laurent Kling ‘in yazdığı ‘Adım Adım Uzay’ adlı yapıt Büyülü Fener Yayınları Adım Adım dizisinden  çıktı. Yapıtta insanın ilk uzay rüyasından bugüne değin süren bir uzay serüvenini çeşitli yönleriyle veriyor.

 

cyrano de bergerac’tan uzay turizmine

Edmond Rostand’ın Cyrano de Bergerac adlı yapıtından tutun da Jules Verne’in Ay’a Seyahat adlı yapıtından, Hergé’nin ünlü kahramanı Tenten‘e kadar uzay konusunda yapıtlarda yer alan ilk ışıkları ve çalışmaları vererek başlıyor yapıtın ilk bölümleri.

yerçekimi

‘Adım Adım Uzay’ adlı yapıtta uzaya ilişkin bilgiler hem bir sistem çerçevesinde, hem de eğlendirici bir biçimde veriliyor. Füzeler ve rampaların verildiği bölümlerde yerçekimi konusuna dikkat çekiliyor. İlerleyen bölümlerde uzayla ilgili bilgiler veriliyor. Uzay ve yerçekimi konusu okurun kafasındaki kimi soruları da gideriyor.

“Uzayda bütün maddeler birbirini çeker. Bir madde ne kadar büyükse çekim kuvveti de  o kadar güçlü olur. Bizimki gibi bir gezegen etrafındaki bütün maddeleri kendine doğru çeker.” (s.16)

gelecekte uzay

Yapıt uzaya ilk adım atan insan astronot Neil Armstrong’tan günümüze değin uzanan bir süreci vermiyor sadece. Son bölümde ise gelecekte uzay konusuna değiniliyor. Sadece iki buçuk saat uzayda kalan Neil Armstrong ve Buzz Aldrin 22 kiloluk ay taşı toplayıp incelenmek üzere dünyaya getiriyorlar. Fırlatıcaların gücüyle doğru orantılı olan uzayın keşfi konusunda, “Nasa’da çalışan mühendisler daha hızlı, daha uzun mesafelere gidebilecek ve mümkün  olduğunca az yakıt tüketecek yeni fırlatma şekilleri arıyor,” diyor.

‘Adım Adım Uzay’ uzay konusunda çocukların ve gençlerin merak edeceği ve bilgileneceği, bol resimli  eğlenceli bir yapıt.

Mustafa ASLAN
——————————

Christophe Chaffardon – Laurent Kling , Adım Adım Uzay, Çeviren: Alican Tayla,I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul,  Şubat-2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016