OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Adım Adım Tarihöncesi

IMAG3377Adım Adım Tarihöncesi

Büyülü Fener Yayınları gençler ve çocuklar için hazırladığı “Adım Adım” dizisine yeni bir kitap daha ekledi. yayınevinin  yeni kitabı Colette Swinnen’in kaleme aldığı ‘Adım Adım Tarihöncesi’ adını taşıyor.

“Taş zamanla bozulmayan ender malzemelerden biri olduğundan tarih öncesini belgelemek açısından en değerli kanıtlar taş kalıntılardır.Bir dil kültür dil, yiyecek, giyim kuşam ve inanç gibi  çok çeşitli unsurlara göre tanımlanır. Aslında kültür dediğimiz şey, gündelik yaşamımızın bütün unsurlarını içeren çok geniş bir alandır. Taş kalıntılarını inceleyen arkeologlar hipotezle öne sürer ve uzak atalarımızın yaşamlarını yeniden canlandırırlar.” (s. 36)

kitapta neler var?

Colette Swinnen’in yazdığı ‘Adım Adım Tarihöncesi’ adlı yapıtta yeralan konular şöyle sıralanıyor:Tarihöncei ne demek? Tarihöncesi:Yeni bir bilim dalı, Jeoloji arkeolojinin imdadına yetişiyor, Buzul çağları, Hayvanları nasıl tanırız? Tarihöncesi insanlar dinozorları gördü mü? İnsan maymundan mı geldi? Neden Afrika’ya insanlığın beşiği denir? İnsanların büyük macerası, Ateşin keşfi, neandertal insan:Tam bir Avruplaı, Homo sapiens:Hayatta kalan son tür,Gizemli Flores’liler, Yitik kültürlerin en önemli tanıkları:Taş aletler; Taş aletlerin evrimi, Konuşmayı biliyorlar mıydı? Leş yiyicilik, avcılık balıkçılık ve toplayıcılık, Mamut mu yiyorlardı? Beslenme, Tarihöncesi mutfağı, Tarihöncesi insan giyiniyor muydu? Mağara resimlerinin keşfi, Usta sanatçılardan modern insana, Sanatta kadın temsili, Tarihöncesinde ölüm, Son avcı-toplayıcılardan öğrendiklerimiz, Tarih öncesi Fransa, Neolitik Çağ’a doğru! Arkeolojik araştırma bir ekip işidir, Bir tarih öncesi kazı alanı.

“Arkeologlar tarafından bulunan ve Homo sapiens‘e ait olduğu düşünülen mezarların en eskisi 100.000 yıllıktır. İsrail’de Skhul Mağarası’nda bulunan çukurlarda, kıvrık pozisyonda gömülmüş yedi yetişkin ile üç çocuğun iskeletine rastlanmıştır.” (s.66)

Colette Swinnen tarafından yazılan ‘Adım Adım Tarihöncesi’ adlı yapıt tarihöncesini geçmişten bugünkü kazılardan çıkan bilgilerle de besleyerek okura sunuyor.

Mustafa ASLAN

——————-

Adım Adım Tarihöncesi, Colette Swinnen, Çizgiler:Loic Méhée, Çeviren:Alican Tayla, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Nisan 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016