OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Adım Adım Sağlık

IMAG3380Adım Adım Sağlık

Büyülü FenerYayınları tarafından daha önce çeşitli konularda yayımlanan diziye Murel Zürcher’in yazdığı Marion Puech’in  çizimlerini yaptığı ortak çalışma ‘Adım Adım  Sağlık’ da eklendi. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan kitapta sağlıkla ilgili bilgilerin yanı sıra insan sağlığının çeşitli ülkelerdeki durumları da nedenleriyle anlaşılır bir şekilde veriliyor.

“Doktorun teşhis koyabilmesi için hastanın ve ailesinin geçirdiği hastalıkları bilmesi gerekir. bazı hastalıklar kalıtımsaldır; yani aileden çocuklara genler yoluyla aktarılır. Doktor hastalığın tüm detaylarını ve hastanın yaşam tarzını öğrenmek ister. Ayrıca hastanın kendisine söylediği her şeyi gizli tutmak zorundadır.” (s.54)

konular

Murel Zürcher’in  kaleme aldığı Marion Puech’in çizimlerini yaptığı ‘Adım Adım  Sağlık’ adlı yapıtta yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Sağlık nedir? Ya eskiden nasıldı?   I. Önlem almak iyileşmekten yeğdir, Sağlıklı olmak için iyi beslenmeliyiz, Dengeli beslenmek zor değil, Spor ayakkabılarımızla mutluyuz, Uyku, Hastalıkların bulaşmasını önlemek, Risklerden korunmayı öğrenmek.

II. Sağlığımız kötüye gittiğinde:Fiziksel hastalıklar, Mikroplar ve akyuvarlar:Büyük savaş, Her gün rastlanabilecek hastalıklar, Çevre, Ağrı ve sakatlık.

III. Sağlığımızı kaybedersek:Akıl hastalıkları, Akıl hastlaıkları, Duygular hastalık değildir, Neden hasta oluruz?

IV. Sağlığımıza kavuşmak için nasıl tedavi olmalıyız? Doktorlar bizi tedavi ediyor, hastanedeişler nasıl yürür? tedavi, farklı tedavi türleri, klasik tıbbın dışındaki yöntemler:Tamamlayıcı, doğal, alternatif tıp, Sağlık parayla satın alınabilir mi? İşler her yerde böyle mi yürüyor? Bizi neler bekliyor? Sağlık testi ve sözlük.

“Çiçek hastalığı gibi bazı hastalıklar artık hiç görülmüyor. Bunun gibi ortadan kalkan hastalıkların kökünün kazındığı söylenir. Fakir ülkelerde birçok insan etkili tedavileri ve aşıları olduğu halde kızamık, zattüre, sıtma gibi hastalıklar yüzünden ölüyor.” (s.70)

 

Murel Zürcher’in yazdığı Marion Puech’in resimlediği  ‘Adım Adım  Sağlık’ hepimizi ilgilendiren sağlık ve sağlıklı olmak konusunu çeşitli yönleriyle okura sunuyor.

Mustafa ASLAN

——————-

Adım adım Sağlık, Murel Zürcher, Çizimler:Marion Puech, Çeviren:Zeynep Çaylı, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul,  Nisan 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016