OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

adım adım icatlar

 

IMAG1563

adım adım  icatlar

Véronik Corgibet ve Laurent Kiling’in yazdığı ‘Adım Adım İcatlar’ bugün yaşamımız kolaylaştıran birçok şeyin ilk durumunu gösterdiği gibi insanoğlunun gelişmesini de icatlar çerçevesinde elbette mucitleriyle birlikte veriyor.

konular

‘Adım Adım İcatlar’ adlı kitapta yer alan konuşardan kimilerini şöyle sıralayabiliriz: İnsanlar neden icat eder? Üç icat, İnsanlığın ilk icatları:Ateş ve ışık, ve işık insanların hayatına girer,  ilk icatlar, tekerlek ve insanlar ilerler, tekerlek çeşitleri, metallerin keşfinden aletlerin üretimine,  yazmak ve okumak, dahiyane bir icat, ses işaretleri, piktogramlardan çivi yazısına, çin yazısı,  ilk kağıtlar, hayvan derisine yazmak, yabanarılarının icadı:Kağıt, doğal mürekkepler, matbaa, 6. yüzyılda ilk matbaacılar, modern matbaacılık, takas etmek için saymak,  sıfır, en dahiyane rakam, abaküs, ilk hesap makineler, zamanı ölçmek, ağırlıkları ölçmek, tarımın ilk zamanları, Ortaçağ devrimi:Saban, modern tarım, 18. yüzyılda toprağın hizmetinde ilk makineler, tarktörler, ddt’nin bulunması, ilk gübreler, ilk enerjiler, bir müttefik olarak hayvanlar, yel değirmenleri, rüzgar gücünü kullanmak, ilk tekerlekliler, lastiğin mucidi, bisiklet, buharlı makineler ve ulaşımda atılım, ilk trenler, ilk buharlı arabalar, sıcak hava balonu, helikopter, uzay mekiği, tren, hızlı tren,  metro, tramvay,  petrol,  güneş,  nasıl giyiniyorum,  fermuar, cırt cırt, kumaşlar,  suya hakim olmak, sifon, banyo, ilk inşaatlar,  asansör, ekolojik evler, pusula, sekstant,  gazeteler,  televizyon, radyo, parayı kim icat etti? banknot, çek ve çipli kartlar, paranın tüm çeşitleri, doğa ve büyü arasında ilk tedaviler,  hastalar eskiden nasıl tedavi edilirdi? radyografi, ekografi, mr, bedeni onarmak, ilk ameliyatlar, telgraf, telefon, cep telefonu, hesap makineleri, bilgisayarların destanı,  bilgi ve iletişim teknolojileri,  tartışma forumları ve sosyal ağlar, yıldızları inclemek, geleceğin icatları…

Véronik Corgibet ve Laurent Kiling’in yazdığı ‘Adım Adım İcatlar’da geçmişin dünyasında kalmıyor, icatlarla bugüne hatta son bölümlerde geleceğin icatlarına da değiniyor.

Mustafa ASLAN

———————–

Véronik Corgibet – Laurent Kiling, Adım Adım İcatlar, I. BasıM:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Mayıs 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016