OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

adım adım besinler

1385587736202

 

adım adım besinler

Michéle Mira Pons-Marion Ouechîn yazdığı, Marion Pueck’in resimlediği  ‘Adım Adım Besinler’ çocuklara besinleri anlatmaya çalışıyor.  Sadece besinleri anlatmakla kalmıyor, çocuklara sağlıklı beslenme konusunda da bilgiler veriyor.

 

besinlerin ve yemeğin öyküsü

‘Adım Adım Besin’ adlı yapıtta besinlerin yemeğin tarihçesini veriyor. İnsanların ortaya çıkışından  bugüne değin uzanan zaman diliminde beslenme serüvenimize ışık tutuyor. Günümüzde rahatça pazar, markette bulabildiğimiz yiyeceklerin kısa öyküsü veriliyor. Bunu biliyor muydunuz bölümünde  patatesin  ilk defa 1560 yılında  İspanyol fatih Pizarro tarafından  Güney Amerika’nın And dağlarından  Avrupa’ya getirildiği anlatılıyor, tıpkı kimi yiyeceklerin öyküsü gibi.

“Çağlar Boyunca Yemek” adlı bölümde ise bizden önceki insanların neler yediğini öğrenmekle birlikte yemeğin tarihsel öyküsü de anlatılıyor. İlk insanlardan başlayarak  günümüze değin uzanan bir zaman diliminde ” İnsanlar o zamanlar ne yiyordu?” sorusunun yanıtı verilmeye çalışılıyor. “O zamanlar ” yerine göre Romalılar, yerine göre başka bir toplum olsa da işin asıl sırrının tarıma geçişte yattığı görülüyor, bence.

ne yiyelim, ne kadar yiyelim?

‘Adım Adım Besinler’ adlı kitap yağ, protein ve mineral içeren besin kaynaklarımızı belirtikten sonra insanın hangisinden ne kadar gereksinimi olacağını da ilerleyen sayfalarda yazıyor. Doğru beslenme alışkanlıklarıyla ilgili bilgiler veriyor, açıkçası obezite konusunda çocukları uyarıyor. Yapıt sözü önce çatalın ucundaki katkı maddeli, zehirli, bozuk, GDO’lu  vb. yiyeceklere dikkat çekiyor.

“Laboratuvarlarda dönüştürülen bitki türlerine GDO’lar yerine genetiği değiştirilmiş organizmalar deniyor. Genetik yapısı değiştirilen bitkiler, örneğin zararlı otlara karşı daha dirençli hale getiriliyor. Bu sayede yetiştirilen bitkiler daha hızlı ve güçlü gelişir, zararlı otlarsa ölür.Ama öte yandan bunun zararları da var: Bu “yeni bitkilerin özellikleri onlarla beslenen insan ve hayvanlara da geçer.”(s.50)

Michéle Mira Pons-Marion Ouechîn yazdığı, Marion Pueck’in resimlediği  ‘Adım Adım Besinler’  adlı kitap çocuklara sadece besinlerle ilgili bilgi vermekle kalmıyor, doğru ve sağlıklı beslenme konusunda da bilinç veriyor. Çocukların  sıkılmadan okuyabilecekleri bir kitap.

Mustafa ASLAN

————————–

Michéle Mira Pons-Marion Ouechîn, Adım Adım Besinler, Çizimler: Marion Pueck , Çeviren: Alican Tayla, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul,  Kasım 2013

 

 

mustafa aslan kimdir?

Mustafa Aslan

MUSTAFA ASLAN Mustafa Aslan was born Kilis in  Türkiye. He has studied French Language and Literature at the University Cumhuriyet. He has been awarded literary prizes by the Radio İstanbul and magazin Ses (Voice). He now lives in İstanbul … where he works as an writer. All his works have been puplished by Bengül Editions. He has puplished thirty books for children.

MUSTAFA ASLAN

 MUSTAFA ASLAN  KİLİS’TE DOĞDU.GAZİ ORTAOKULU VE GAZİANTEP LİSESİNDE OKUDU.YÜKSEK ÖĞRENİMİNİ CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ-BATI DİLLERİ VE EDEBİYATLARI-FRANSIZ DİLİ VE EDEBİYATI’NDA TAMAMLADI.İLK YAPITI SÖZCÜKLERİN DİLİ TUTULUNCA 1986’DA YAYINLANDI.BUNU ÇOCUKLAR İÇİN YAZDIĞI KİTAPLAR İZLEDİ..

BUNLAR:

-KELOĞLAN İNTERNETTE

-KELOĞLAN İNTERNETTE KAYBOLDU
-KINA ÇİÇEĞİ
-MAVİŞ VE SANAL BEBEK
-UZAYLILAR KIRMIZI BİSİKLETİ KAÇIRDI.
-NASRETTİN HOCA’NIN UZAY SERÜVENİ
-MAVİLİ KEDİ GAZETECİ
– EVLİYA ÇELEBİ İSTANBUL’DA
-MAVİŞ BİLGİSAYAR KORSANLARINA KARŞI
-İSTANBUL ÇOCUK
-PİR SULTANCA
-ZAMAN HIRSIZI MAVİŞ
-BİLMECE TEKERLEMECE
-MAVİŞİ İLE ŞAŞKIN ROBOT
-YUNUS EMRE
-PİNOKYO İSTANBUL’DA
-SİHİRBAZIN ŞAPKASINDAN ÇIKAN SAYILAR
-OYUNCAKLAR EĞLENİYOR
-OYUNCAKLARIN DÜNYASI
-ROBOT KÖPEK BİBO

-BAY KEK

-UÇAN EŞEK

AŞK SESİNİ ARIYOR YAZARIN GENÇLER İÇİN YAZDIĞI İLK ROMANIDIR.
1982 SES DERGİSİ,1986 TRT İSTANBUL RADYOSU ÖYKÜ ÖDÜLLERİNİ ALMIŞTIR.

Updated: 04 Aralık 2013 — 21:06

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016