OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

A’DAN Z’YE DÜŞÜNMEK

20161108_002046

A’DAN Z’YE DÜŞÜNMEK

Nigel Warburton’un A’dan Z’ye Düşünmek adlı yapıtını okurlara Alfa Yayınları tarafından sunuluyor. Düşünme ve düşünce üretme konusunda baş ucu olma niteliği taşıyor, A’dan Z’ye Düşünmek.

DÖRT ULAMDA ELEŞTİREL DÜŞÜNCENİN KAPILARI …

DÜŞÜNÜYORUM ÖYLEYSE VARIM (Je pense donc je suis) diyen Descartes’ten bugüne düşünme konusunda pek çok çalışma yapıldığı görülüyor, araştırıldığında. Nigel Warburton’un A’dan Z’ye Düşünmek adlı yapıtı ise düşünmenin kapılarını açacak bir yapıt niteliği taşıyor.

Yazarın “eleştirel düşünceye giriş niteliği taşıyor” dediği A’dan Z’ye Düşünmek dört ulamda değerlendirilebiliyor. Birinci ulama tanıtlamada yaygın olarak kullanılan suç ortaklığı hamlesi tarzında bilindik hamleler olduğu belirtiliyor.İkinci ulama ise, “bağıntı ile nedenin karşılaştırılması ve Van Gogh yanıltmacası” yer alıyor. Üçüncü ulamda “varsayımlar üzerine konuşmayalım hamlesi ve siyasetçi yanıtı” gibi maddeler bulunuyor. Son ulamda ise “ham hayalcilik” yer alıyor.

ABECESEL SIRALAMA

A’dan Z’ye Düşünme adlı yapıtta abecesel sıraya göre verilen maddeler arasında kimileri şöyle sıralanıyor: Akrabalık terimi, Ardıllı değilleme,  Atasözü gerçeği,  Bağıntı ile nedenin karşılaştırılması,Bulanıklık, Çelişki, Çıkışı olmayan durum, Çıkmak/Çıkarmak, Çok anlamlılıktan yararlanma, Çürütme, Çoklu sorular,Demir lokma yutmak,Ham hayalcilik, Jargon,Kaygan yamaç yanıtı, Konuyu saptırma, Koşullu önermeler, Öncelli değilleme, Paradoks, Sahte ikili karşıtlık, Taraf tutma, Taşralılık, Tümdengelim, Varsayımlar üzerine konuşmayalım hamlesi, Yalan söylemek, Yanlış izin ardından sürüklemek, Yenidil, Yetkili ağız gerçeği, Zıtlık, Zikzak yapmak…

Nigel Warburton’un A’dan Z’ye Düşünmek adlı dört ulamda eleştirel düşüncenin kapılarını açıyor.

MUSTAFA ASLAN

……………………………………

 A’dan Z’ye Düşünmek, Nigel Warburton Çeviri:Sevda Çalışkan, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Kasım 2016

Updated: 08 Kasım 2016 — 09:17

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016