OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

acı ülke

acıülke1

 

 

 

acı ülke

Joyce Carol Oates Amerikan Eedebiyatı’nın önemli öykü yazarlarından. Carol ‘Acı Ülke’ yapıtındaki öykülerinde günümüz insanının yaşadıklarına değiniyor.

 

‘vahşi geceler(*)’den ‘acı ülke’ye

‘Acı Ülke’de zaman zaman akademik çevreleri anlatsa da Joyce Carol Oates’in daha önce yayımlanan Vahşi Geceler adlı yapıtında edebiyatın ünlü adlarını öykülerine konuk ettiğini okuyarak gördük. Carol ‘Acı Ülke’ adlı yapıtında da aynı güzellikte anlatımı ve ilginç izlekleriyle ‘Vahşi Geceler’ de olduğu gibi sürdürüyor. ‘Vahşi Geceler’ deki g gibi ‘Acı Ülke’de de “yalnızlık” izleğinin öne çıktığı fark edliyor.

“Tod parkta yalnız ve kaybolmuş değildi -babası yakınlardaydı- incinmişti ve sümüklü, küçük bir bebek gibi ağlamayacaktı.Ama küçük suratlı gözlüklü kadın hemen yanında beliriverdi.” (s.360)

kadınlar

Joyce Carol Oates’in ‘Acı Ülke’ adlı yapıtındaki öykülerde kadın kahramanların ağırlığı duyumsanıyor. Oates’in öykülerinin ya kahramanları kadın ya da yazar bir şekilde kadınları öykülerinin bir bölümünde konuk ediyor. Kadınların olduğu öykülerden birkaçını  ”Uranüs, Kahpe,  Kayıp Baba, Ölüm Belgesi Kabak Kafa  olarak sayabiliriz.   Ypıtı adını veren  “Acı Ülke” adlı öyükülerinde kahramanlar kadın olduğu gibi kimi yanları da benzerlik gösteriyor. Her iki öykünün de kahramanı kadın olmakla birlikte iki kadının da eşlerinin öldüğü görülüyor.

“Kadın birdenbire incinmiş, keyfi kaçmıştı. Gögsünü yumrukladığında dam bir adım bile gerilemeişti.Şimdi kadın adamın göründüğünden daha sert olan karnını itiyordu.Adam yatar pozisyonda karın egzersizleri yapıyor olmalıydı.” (s.321)

Joyce Carol Oates’in günümüz sorunlarına da değindiği ‘Acı Ülke’ adlı yapıtında kadınların ağırlıkta olduğu öyküler sunuyor okura.

 

Mustafa ASLAN

————-

Joyce Carol Oates, Acı Ülke (öykü), Çevriren: Zeynep Çiftçi Kanburoğlu,   I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Eylül 2013

( *)Joyce Carol Oates, Vahşi Geceler  (öykü), Çevriren: Zeynep Çiftçi Kanburoğlu,   I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Aralık 2009

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016