OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Acı Küpe

                                                        ACI KÜPE

Acı Küpe adlı yapıtta Çağdaş İran Edebiyatı yazarlarından Arman Arian’ın yedi öyküsünde günümüz insanı ve sorunlarını irdeliyor.

ZERDÜŞT KÜLTÜRÜ VE FANTASTİK ÖYKÜLER

Yazar, ürünlerini günümüz İran insanının iç dünyasını Zerdüşt kültürüyle de yoğurduğu Son Gün   öyküsünde gerçeküstü öğelerinin ağırlıkta olduğu     fantastik öykü özellikleri bulunan bir yapıt olduğunu söylemek gerekiyor.

Belirgin olarak fantastik öykü özelliklerine sahip bir başka öyküsü ise Beşinci olduğunu söyleyebiliriz. Bir parkta geçiyor, öykü. Parktakiler ve kahramanımız arasında yaşanılanlar öykünün  olay örgüsünü oluşturuyor. Sonuç olarak,  kız ile erkek kahramanımız arasında geçen konuşma ise öyküyü noktalıyor.

GÜNCELLİK
Arman Arian Acı Küpe adlı kitabındaki yedi öyküsünde de geçmiş kültürlere göndermelere de bulunsa da aslında bugünün insanın ruh halini ve dünyasını anlatma çabası olarak söyleyebilirim.

İran’ı ve Ortadoğu ülkelerinin bölünüp parçalanmakla karşı olduğu gerçeğinin altını çiziyor, Arman Arien, Yağmur  adlı öyküsünde.  Parçalamaya çalışan devletin ise Amerika olduğunu belirtiliyor, öyküde.

 

Arman Arien’in Acı Küpe adlı öykü kitabında yer alan yedi öykü de günümüz insanının sorunlarını  geçmiş kültürlere göndermeler yaparak ve fantastik edebiyatın olanaklarını kullanarak veriyor.

 

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::

Acı Küpe (Öykü), Arman Arian, Çeviren:Esra Çakar, I. Basım:Demavend Yayınları, İstanbul, Şubat 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016