OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

abdülkadir kemali bey’in yazıları (toksöz 1924)

 

IMAG1622

abdülkadir kemali bey’in muhalif yazıları

Ünlü yazarımız Orhan Kemal’in babası Abdülkadir Kemali’nin Adana’da 1924 yılında yayın yaşamına başlayan Toksöz adlı gazetede kaleme aldığı yazıların toplandığı kitap torunu Işık Öğütçü tarafından “Toksöz 1924” adıyla  Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

siyasi tarihe ışık tutmak

Işık Öğütçü geçtiğimiz yıllarda Abdülkadir Kemali Bey’in anılarını yayımlamıştı. Gerek anılar gerekse Toksöz gazetesinde yer alan yazıları Türk siyasi yaşamının çok tartışılan ve önemli bir bölümüne ışık tuıtuyor.

GazAbdulkadirKemaliBeyete yayımlayarak ve siyasi parti kurarak  siyasi ve düşün yaşamımızda yerini alan Abdülkadir Kemali Bey Cumhuriyet’in kurulması ve sonrasında  bir muhalif olarak görüşlerinden yararlanmamızı gerektiren bir kişilik olarak çıkıyor karşımıza.I. Meclis’ten başlayarak Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası, Serbest Fırka ve son olarak DP’nin kuruluşunda yer almaktan son anda vazgeçmesi gibi ana hatlarla özetleyeceğimiz gibi…  Işık Öğütçü’nün de gerek Kemali Bey’den gerekse Maurice Duverger’den alıntıladığı sözlerin anlamı daha iyi bir gelecek kurmak için geçmişten yararlanmak gerektiği gerçeğinin altını çiziyor.

kişiler değil…

Abdülkadir Kemali Bey’in yazılarında dikkat çekn en belirgin özellik kişilerle değil yapılanlarla ve görüşlerle uğraşması, eleştirilerini de bu doğrultuda yapması olarak görülüyor. Kemali Bey de görüşümüzü doğrular niteliklteki görüşlerini 28 Aralık 1924 tarihli Toksöz gazetesindeki bir yazısında şöyle dile getiriyor:

“Yazdıklarımızda hedefimiz, şahıslar değildir. Fikirler ve işlerdir. Onun için kimse üzülmesin. Çekememe ile de ilgimiz yoktur.”

Işık Öğütçü’nün kültür dünyamıza güzel bir hizmeti ve siyasi yaşamımızın bilinmeyenlerine ışık tutan bir kitap. Teşekkürler Işık Bey tuttuğunuz bu güzel ışık için…

Mustafa ASLAN

————————-

Işık Öğütçü, Toksöz, Abdülkadir Kemali’nim Muhalif Yazıları, I. Basım:Everest Yayınları, Mayıs, 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016