OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

80 Günde Devri Alem

IMAG369580 Günde Devri Alem

Jules Verne’in en beğenilen ve en çok okunan nefis bir serüven romanı olan ’80 Günde Devri Alem’ Alfa Yayınları arasında yeni basımını yaptı.

değişen dünya

Jules Verne ’80 Günde Devri Alem’ adlı yapıtında okura dünle bugün arasında yapıtta olayların geçtiği ülkeleri ve kentleri karşılaştırma fırsatı veriyor. Bu ülkelerde dünden bugüne değişenleri değişik açılardan görebiliyoruz. Gelişen teknolojinin dünkü durumundan bugün nereye getirdiğini görüyoruz. Doğasını, siyasi ve nüfus yapısını… bugünle kıyasladığımızda bu ülkelerle ve kentlerle ilgili oldukça ilginç veriler ortaya çıkıyor.

“Demek ki yaşlı raca ölmemişti, bir hayalet gibi aniden doğrulmuştu, genç kadını kollarına almış, kendisine hortlak görünümü veren dumanların arasında odunlardan aşağıya inmişti.” (s.113)

başarı

Jules Verne’in’80 Günde Devri Alem ‘ adlı yapıtının insanlara verdiği en önemli iletilerden birisi de bence, belirlenen bir amaç doğrultusunda düzenli ve planlı çaba/çalışma başarıyı getirir olarak  söyleyebiliriz. Bir amaç belirlemek gerekiyor en başta. Neye nasıl çalışman gerektiği  amaç belirledikten sonra kendiliğinden geliyor. ’80 Günde Devri Alem ‘ amaç olarak 80 günde dünyayı dolaşmak olarak belirleniyor. Belirlenen amaç doğrultusunda Londra’dan Süveyş’e, Bombay’dan Kalküta’ya  … San Francisco’dan New York’a ve  New York’tan Londra’ya yolculuk yapılıyor.

“İlk günler deniz yolculuğu mükemmel koşullarda geçti. Deniz fazla sert değildi, rüzgar hep kuzeydoğudan esecek gibi görünüyordu, yelkenler açıldı ve iki direkli hafif yelkenli olan Henrietta gerçek bir atlantik gemisi gibi ilerledi.” (s.309)

Julse Verne’in ”80 Günde Devri Alem ‘ adlı yapıtı nefes nefese bir serüven sunmanın yanında okuyanlara da yaşamdan değişik dersler sunuyor.

Mustafa ASLAN

————————-

80 Günde Devri Alem  (Roman), Jules Verne, Alfa Yayınları’nda I. Basım: Ağustos 2015, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016