OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

hayvanlar ne ister?

hayvanlar ne ister?

hayvanlar ne ister?

‘Hayvanlar Ne İster?’ Marian Stamp Dawkins’in hayvanlardan yola çıkarak insanları da yakından ilgilendiren konulara değiniyor. Çevremizdeki canlılara başta hayvanlar olmak üzere büyük ölçüde değiştirecek bir kitap, bu.

 

hayvan refahı

Bu yazıyı okuyanlardan kimileri, “İnsan refahını sağladık mı ki, bu hayvan refahı sözü de nereden çıktı?” diyebilir. Yapıtı okuduğumuzda hayvan refahı aslında insanın da esenliği için gerekli olduğunu göreceksiniz. Hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar önlenmesi için hayvanlara daha iyi bir yaşam hazırlamak gerektiği gerçeğini öne çıkartıyor.

“Her atılacak adım, insanlara yarar sağlayan ve hayvan refahını güvenceye alan çözümler içermek zorunda. Bu da araştırma yapmayı ve   hayvan refahı biliminin toplayabileceği tüm kaynakların sağlamasını gerektirmektedir ve bunun yapılabileceğine dair kanıtımız var.” (s.184)

sözcük ve davranış

Marian Stamp Dawkins yapıtın ilk sayfalarından itibaren sözcüklerin herşeyi anlatmaya yeterli olmadığını söylüyor. İlerleyen sayfalarda, özellikle de yapıta adını veren bölümde ise sözcükten çok davranışın anlatım gücünün yüksek olduğunu belirtiyor. Buradan da sözü hayvanları anlamak için sözcüklerle anlatıma /anlamaya yönelmek yerine davranışlara bakarak bir takım kararlar vermenin yerinde olacağının altını çiziyor.

Hayvanların ne istediğini bilmek için neler yapılması gerektiğini, bir hayvanın ne sitediğini bilmek için nelerden yararlanılması gerektiği konusunda peyce bilgi veriyor. Sanal hayvanlardan, bilgisayar oyunlarından başlayarak günlük yaşamımıza kadar bir düzlemde hayvanları anlamak ve ne istediklerini bilmek konusunda bilgi veriyor.

‘Hayvanlar Ne İster?’ okunması gereken bir yapıt. Konu önce insanı ilgilendiriyor. Çünkü hayvan refahı insankinden ayrı düşünülemez.

 

Mustafa ASLAN

—————————————-

 

Marian Stamp Dawkins, Hayvanlar Ne ister? Çeviri: Çağatay Tarhan, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Ekim 2013

 

 

Updated: 26 Kasım 2013 — 10:56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016