OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

6 kolay parça

 

1386091756402

6 kolay parça

‘6 Kolay Parça’ Nobel Ödülü sahibi  ünlü fizikçi Richard P. Feynman’ın  verdiği derslerden seçilmiş altı  parçadan oluşuyor. Altı parça “Feynman’ın Fizik Kitabı” adlı yapıttan seçilerek alınmış. Yayıncı notunda da belirttiği gibi böylelikle  olabildiğince geniş okur kitlesine ulaşmak hedefleniyor.

 

fizik bilmek şart mı?

Feynman’ın ‘6 Kolay Parça ‘ adlı yapıtını okumak ve anlamak için fizik bilmek gerekiyor mu? Bana göre fizik konusunda bir alan bilgisine gereksinim duyulmuyor. Zaman zaman  takıldığınız konu olursa da internet ya da elinizin altında ansiklopedi varsa bu sorunu da çözmüş olursunuz. Yine yayıncının notuna dönerek söyleyecek olursam ‘6 Kolay Parça^özellikle  daha çok okura ulaşmak için”Feynman’ın Dersleri” adlı kitaptan özellikle seçiliyor.

 

‘6 kolay parça’

‘6 Kolay Parça ‘ adlı yapıtta Feynman’ın verdiği derslerden seçilerek alınmış altı konu yer alıyor. Bunlar:1-Hareketli Atomlar. Madde Atomlardan Oluşmaktadır, Atom Süreçleri ve Kimyasal Tepkimeler. 2. Temel Fizik. 1920’den önceki Fizik, Kuantum Fiziği ve Çekirdekler ve Parçacıklar. 3.Fiziğin Diğer Bilimlerle <İlişkisi. Kimya, Biyoloji, Astronomi, Jeoloji, Psikoloji ve Bu Duruma Nasıl Geldi? 4.Enerjinin Korunumu. Enerji Nedi? Kütleçekimsel Potansiyel Enerji, Kinetik Enerji ve diğer enerji biçimleri. 5. Kütleçekim Kuramı, Kepler Yasaları, Dinamiğin Geliştirilmesi, Nevton’un Kütleçrkim Yasası, Evrensel Kütleçekimi, Cavendish Deneyi, Kütleçekim Nedir? ve Kütleçekim ve Görelilik. 6. Kunantum Davranışı. Atom Mekaniği, Kuantum Davranışı, Mermilerle Bir Deney, Dalgalarla Bir Deney, Elektronlarla Bir Deney, Elektron Dalgalarını Girişimi, Elektronları İzleme, Kuantum Mekaniğinin Temel ilkeleri, ve Belirsizlik ilkesi.

 

‘6 Kolay Parça’ Richard P. Feynman’ın verdiği derslerden seçilmiş ve olabildiğince geniş kitleye ulaşmayı hedeflenen de bir çalışma olduğu için hemen herkesin kolaylıkla yararlanabileceği bir kitap. Dünyamızda ve çevremizde olan bitenleri merak edenlere önerilir.

Mustafa ASLAN

———————-

Richard P. Feynman, 6 Kolay Parça, Çeviri: Zekeriya Aydın, I. Basım: Alfa Yayınları, İstanbul, Kasım 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016