OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

50 ÜNLÜYLE 50 ROTA

IMAG400450 ÜNLÜYLE 50 ROTA

Mona Yayınları tarafından okura sunulan ’50 Ünlüyle 50 Rota’ adlı yapıtta elli ünlünün dünyanın ve ülkemizin sayılı kentleri ve beldeleriyle ilgili gazi yazılarından oluşuyor.

EVLİYA ÇELEBİ’DEN BUGÜNE

Evliya Çelebi tek başına yaptığı gezileri Seyahatname adlı yapıtında toplayıp sundu, bizlere. Ancak ondan sonra gezginlerimiz azalmadı tersine arttığı görülüyor.

Melih Uslu’nun bir araya getirdiği 50 ünlü 50 önemli kenti gezip okurlara sunuyor, bu kitapta. Oysa bir kişi bu kadar yeri gezmeye kalksa zaman sorunu ve ekonomik zorlukların karşısına dikildiği görülüyor.

Melih Uslu’nun hazırladığı ’50 Ünlüyle 50 Rota’ ülkemizdeki kentler  başta olmak üzere dünyanın sayılı kentlerine, beldelere yapılan gezilerden edinilen izlenimlerin paylaşıldığı bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor.

HANGİ ÜNLÜ NEREYİ YAZDI?

Gaziantep- Ahmet Ümit, Heybeliada-Orhan Pamuk, Samatya-Selim İleri, Köyceğiz-Çetin Altan, Kadköy-Mario Levi, Kapadokya-Mercan Dede, Moskova-İlber Ortaylı, Malatya-Kenan Işık, Trabzon – Sunay Akın, Jaipur-Özcan Yurdalan, Milano-Donatella Piatti, Ho Chi Minh-Semih Saygıner, Kars-Reha Erdem, Datça -Su Yücel,  Üsküp-Prof. Dr. Haluk Dursun, kırklareli-Burhan Öçal, Berlin-Seyfi Teoman, Prag-Derviş Zaim, Viyana-Fatima Spar, Londra-Fehmi Koru, Tokat-Engin Günaydın, Budapeşte-Solmaz Kamuran, Buenos Aires – Aslı Pelit, Hong Kong Arif Aşçı, Siirt-Coşkun Aral, New York – İlhan erşahin, Diyarbakır-Bjan Matur, Selanik-Yılmaz Karakoyunlu, Nairobi-Süha Derbent, Bozcaada-Sema Kaygusuz, Kaş-Wilco Van Herpen, Karaköy-Saffet Emre Tonguç, Paris-Enis Batur, Bursa-Aslı Tohumcu, Camili-Lynn Gilbert, Adana – Ali Aydın, Düseldorf-Emine Sevgi Özdamar, Foça-Aslı E. Perker, Adapazarı-Ayfer Tunç, İstanbul-Alev Alatlı, İzmir -Bahar Akıncı,Beyrut-Ece Temelkuran, Eskişehir-Haydar Ergülen, Lecce-Ferzan Özpetek, Maraş-Rasim Özdenören, Muğla-Yüksel Aksu, Afyonkarahisar-Merih Akoğul, Ankara-Şirin Pancaroğlu, Barselona – Nermin Yıldırım ve Tahran – Cihan Aktaş.

FARKLI BİR KİTAP

’50 Ünlüyle 50 Rota’  da yer alan yerleşim birimlerini yazan ünlüler o yeri çok biliyorlar: Kimisi ya orada doğmuş ve büyümüş ya da çok sık gidip geldiği bir yerdir. Bununla da bitmiyor oradaki insanlar arasında özel dostlukları olanların yazdıkları görülüyor.

Bu kitabın farklılıklarından birisi bilinenleri yazmaması olduğunu söylemekle birlikte, ilk kez buralara gitmeyi düşünenler için güzel bir rehber niteliğini taşıyor.

Melih Uslu’nun hazırladığı ’50 Ünlüyle 50 Rota’  birçok kez gidip geldiğiniz yerlerle ilgili yeni şeyler keşfetmenizi sağlayabilir.

 

 

MUSTAFA ASLAN

……………………………………………

50 Ünlüyle 50 Rota, Haz:Melih Uslu, I. Basım:Mona Yayınları, İstanbul, Temmuz 2016

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016