OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

35 ÇOK GÜZEL GELSENE

20170620_14394635 ÇOK GÜZEL GELSENE

35 yaş sorunlarının bir kadın açsından tartışıldığı 35 Çok Güzel Gelsene adlı romanı Artemis Yayınları arasında okura sunuldu.

“…

O anda Buğra ve beraberinde getirdiği dertleri düşünmek istemiyordum. çünkü. Evet ben de özlemiştim ama biz hayata ara vermiştik. Gerçek hayat biz dönene kadar bekleyebilirdi. Şunun şurasında bir gün daha.” (s.237)

İSTANBUL ÇAĞIRIYOR

Pınar Çelikel’in 35 Çok Güzel Gelsene adlı yapıtında uzam olarak İstanbul’u seçtiği görülüyor. Yeri geldiğinde semt adlarını da belirterek belirgin özellikleri de göz önünde bulundurularak kentin yapıta yansıması görülüyor. Aslında İstanbul yapıta büyük bir düşsel doygunluk katıyor.

Kahramanımız zaman zaman İstanbul dışına çıksa da İstanbul’un onu bırakmadığı görülüyor. Amsterdam’a yapılan gezide de sık sık İstanbul’dan söz ediliyor.

35 YAŞ

PınarÇelikel 35 Çok Güzel Gelsene adlı romanında 35 yaşla birlikte evliliğinin sonlanması ve yeni bir yaşama iki çocuğuyla adım atan bir kadını anlatıyor. Yazar olayları kahramanı Peri’nin ağzından anlatmayı uygun görüyor. Bir deneyim aktarımı kitabı olma özelliği taşıyan Pınar Çelikel’in 35 Çok Güzel Gelsene’yi okumak için 35 yaşına gelmeyi beklemek gerekmiyor. Sağlıklı bir kadın erkek ilişkisi için  okumak gerekiyor, olaylardan çıkılarak sunulan bilgilerden yararlanmak için.

“Tamam bir prens beklerken hayatlarını harcamasınlar. Yine de bir gün bir prens elini uzattığında, “Aman Allah’ım ya doğru kişi değilse, ” diye düşünmeden  eli tutsunlar.” (s.257)

Pınar çelikel ğlenceli bir şekilde 35 yaşına kadar yaptığımız ya da yapamadıklarımızın yol açtığı olumsuzlukları irdeliyor, 35 Çk Güzel Gelsene adlı romanında.

MUSTAFA ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::

35 Çok Güzel Gelsene (Roman), Pınar Çelikel, I. Basım:Artemis Yayınları, İstanbul,  Haziran 2017

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016