OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

21. yüzyıl için einstein

 

21. yüzyıl için einstein-mustafa aslan

Editörlüğünü Peter L. Galison, Gerald Hellen ve Silvan S. Schweber’in yaptığı, Türkçe’ye Nursel Yıldız’ınkazandırdığı  ’21. Yüzyıl İçin Einstein’ Alfa Bilim Dizisi’nden okurla buluştu.

’21. Yüzyıl İçin Einstein adlı yapıt farklı yazarların yazılarından oluşuyor. Editörler yapıtı üç bölüme ayırıyor. Birinci bölüm’Issızlık ve Dünya’ adını taşıyor. Bu bölümde yer alan yazılar ve yazarlardan bazıları şunlardır:Gerald Holton-Einstein kimdi? Neden hala bu kadar canlı? Loraine Daston-Einstein Kişiselin ötesindeki Cennetin Kısa Tarihi, Hanoch Gutfreund- Einstein’in Yahudi kimliği,Yehuda Elkana-Einstein ve Tanrı, Yaron Ezrahi-Einstein’in  kasıtsız mirası: Sağduyu gerçekçiliğinin ve  postmodern politikanın eleştirisi, Susan Netman-Yıkıcı Einstein, Silvan S. Schweber.

21. Yüzyıl için Einstein’ adlı kitabın’Sanat ve Dünya’ adını taşıyan ikinci bölümünü oluşturan yazar ve yazılar şunlardır:Linda Dulrymple Henderson-Einstein ve 20. yüzyıl sanatı:Çok boyutun romantizmi, Carolin A. Jones-Zamanı Betimlemek, Mathew  Ritchie- Zaman Tüneline Doğru: Einstein ve 21. yüzyıl sanatı, Leon Botstein-Einstein ve Müzik, E. I Doctorow-Görünmeyeni Görmek.

Yapıtın ‘Bilim ve Dünya’ adını taşıyan üçüncü ve son bölümde yer alan yazar ve yazılar ise şunlardır:Peter I. Galison-Göreliliğin katili,Michael l. Friedman-Uzay, zaman ve geometri:Einstein ve mantıksal ampirizm, DudleyHerschbach-Bir öğrenci olarak Einstein,Jürgen Renn-Einstein’dan öğrenmek:Bilimde yenilik, Jürg Fröhlich-Einstein veh:Kuantum mekaniğindeki gelişmeler, A. Douglas Stone-Einstein’in kuantum teorisine bilnmeyen katkıları, David Gross-Einstein ve birleşik kuram araştırması, Lisa Randall- Einstein’in evrenindeki enerji.

’21. yüzyıl için Einstein’ adlı çalışma sadece bilim insanlarının değil, sanatçı ve yazarlardan konuya meraklı kişlere kadar sesleniyor. Bilim ve sanat konularına meraklı herkese seslenen bir yapıt.

MUSTAFA ASLAN

————————–

21 Yüzyıl İçin Einstein, Editörler:Peter L. Galison, Gerald Hellen ve Silvan S. Schweber, Çeviren:Nursel Yıldız, I. Basım:Alfa Yayınları Bilim Dizisi, Şubat-2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016