OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Aylar: Temmuz 2012

güneşin imparatoru fatih

  güneşin imparatoru fatih-mustafa aslan Ceyhan Altınyeleklioğlu’nun yazdığı ‘Güneşin İmparatoru Fatih’ Fatih Sultan Mehmet’in ve İstanbul’un fethinin öncesini çeşitli açılardan veren bir roman.  Roman daha çok İstanbul’un Osmanlılarca alınmasının öncesinde Fatih Sultan Mehmet üzerinde yoğunlaşıyor. Romanın belirgin izleklerinden birisinin de Çandarlı Halil-Fatih çekişmesi olduğunu da söylemek gerekiyor.

samarakis ve yanlış

SAMARAKİS VE YANLIŞ-MUSTAFA ASLAN   Andonis Samarakis (1919-2003) Yunan Edebiyatı’nın önemli adlarından birisidir. Yanlış adlı romanının ise onun edebiyat yaşamında önemli bir yeri vardır. Atina doğumlu yazar, hukuk eğitimi aldıktan sonra Çalışma Bakanlığı’nda çalışarak buradan emekli oldu.

burası istanbul

burası istanbul-mustafa aslan Haldun Hürel’in ‘Bir İstanbul  Kültürü Kitabı’ serisinin ikinci kitabı, ‘Burası İstanbul’ adını taşıyor. Yazar daha önce Kapı Yayınları arasında okura ulaştırılan serinin birinci kitabı ‘İstanbul’u Geziyorum Gözlerim Açık’ı yayımladı. (Bkz. Mustafa Aslan, İstanbul’u Dinliyorum Gözlerim Açık)

bulut ağlaması (ibrahim eroğlu)

  bulut ağlaması – Mustafa ASLAN İbrahim Eroğlu daha önce büyükler için yazdığı ‘Sevgimi Siper Yaptım Gül Kıyımlarına’ ve Kırık Zeytin Dalı Ülkem’ adlı yapıtlarını sunmuştu bizlere. İbrahim Eroğlu çocuklar için de yazıyor. Bunlardan birsi de ‘Bulut Ağlaması’dır. ‘Bulut Ağlaması’ adlı çocuklar için yazdığı şiirlerden oluşan yapıtta çeşitli izleklerle karşılaşıyoruz. ‘Bulut Ağlaması’nda işsizlik, kitap (okumak, […]

sessiz öyküler (ayşe kulin)

  sessiz  öyküler                          Mustafa ASLAN neden sesiz öyküler? Ayşe Kulin, edebiyatımızda öyküleriyle yer etti önce. Öykülerini romanları izledi. Nedense romanları öykülerini unutturdu. Onun öykücü yanını iyice kapattı. Hatta Kulin öyküleriyle Haldun Taner Öykü Birincilik  Ödülü’nü ve Sait Faik Hikaye Ödülü’nü de aldı. Bunlara karşın öyküleri sessizce bir köşede kaldılar. Ayşe Kulin ‘Sessiz Öyküler’in hazırlanma nedenini […]

OkulBil TV © 2016