OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

mustafa aslan’ın ahmet ümit yazıları:aşk köpekliktir

AŞK KÖPEKLİKTİR
Polisiye öykü ve romanlarıyla tanıdığımız Ahmet Ümit’in bu kalıpların dışında aşk üzerine çeşitlemeler de diyebileceğimiz ‘Aşk köpekliktir’ Everest Yayınları arasında yeniden okurla buluştu.
Aşk üzerine çeşitlemeler
Ahmet Ümit’in ‘Aşk Köpekliktir’ adlı aşk üzerine çeşitli görüşlerin dile getirildiği bir yapıt. Dile getirilen görüşler zaman zaman aşk ile ilgili konun bir başka bütünleyeni olurken, tersi görüşlerin dilendirildiği de oluyor.
Yapıta adını veren ‘Aşk Köpekliktir’ adlı öyküde aşk tanımı üzerinde değişik görüşler sunuyor okura, kimileyin birbirinin karşıtı olsalar da.”Aşk hiçbir zaman pişman olmamaktır” (s.108) deniliyor.
Aşk öyküleri
Ahmet Ümit ‘Aşk Köpekliktir’ adlı yapıtlarındaki her öyküde aşkın bir başka yönünü dile getiriyor. Kitaba adını veren uzun öykü bunlardan birisi. Öykü adlarına bakıldığında durumun daha iyi anlaşılacağını sanıyorum. Yapıtta yer alan öyküler, önsözü dışarıda tutarak belirtecek olursak:Aşk Bir Mucizedir, Kafi Delildir Aşk, Aşk Çözümsüz Bir Problemdir, Aşk Bir Cinayettir, Aşk Bir Düellodur, Aşk Bir Yanılsamadır, Aşk Bir Özentidir! Aşk Bir Ütopyadır ve Aşk Köpekliktir.
Haliç
İstanbul, Ahmet Ümit yapıtlarının uzam olarak ayrılmaz bir parçasıdır. ‘Aşk Köpekliktir’de İstanbul varlığını haliç’ten gösteriyor uzam olar. Yazar, bir zamanlar ‘sosyal sınıfların var olduğu yıllarda’ Balat’taki tütün işçilerinin varlığından ve İstanbul Boğazı’ndan söz ettikten sonra sözü haliç’e getiriyor, ‘Aşk Bir Ütopyadır’ adlı öyküsünde.
Haliç’in bir zamanlar çöplük olduğunun, buradan denize girmenin olanaksız olduğunun anlatıldığı öyküde, bu durumdan teknoloji sayesinde kurtulduğunu, tertemiz olduğunu yazıyor.
“… İstanbulluların Haliç’i kurtarması yüzyıllar sürmüş. İnanabiliyor musunuz, bir zamanlar görkemli güzelliğin üzerinde köprüler varmış. Bir belgeselde izlemiştim: şekilsiz, çirkin, çelik ve asfalt yığınları;g üzelim Haliç’e vurulan iğrenç prangalar.” (Aşk Ütopyadır, s.s 81,82)
Ahmet Ümit’in ‘Aşk Köpekliktir’ adlı yapıtı polisiye kalıplarının dışında öykülerden oluşuyor. Her öykü aşk ile ilgili ilgi çekici özellikler taşıyor.
*Ahmet Ümit, Aşk Köpekliktir, 30. Basım: Temmuz 2010, Everest yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016