OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Batı’nın Gördüğü “Türk”

Batı’nın Gördüğü “Türk”

Batı’nınTürklere bakışını tarihsel süreç içinde yazılı ve görsel kaynaklarla aktaran Roni Margulies’in ‘The Terrible Türk- Batı’nın Gördüğü “Türk” ‘adlı yaIMAG0263pıtı Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

“Geçtiğimiz yüzyıl boyunca, Batı’da “Terrible Türk” adını kullanan profesyonel güreşçilerin sayısı tam olarak saptanamayacak kadar çok.” (s. 90)

Roni Margulies’in ‘The Terrible Türk-Batı’nın Gördüğü Türk’ adlı yapıtında yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: “The Terrible Türk”, “Göklere Yükselen kılıç şakırtısı”, Bat’nın “eli kılıçlı Türk” imgesi, “En korkunç Türk” ve Abdülhamid’in kılıcı, “Youssouf The Terrible Turk” ve diğer güreşçiler, Esrarengiz peçeli kadınlar, ılık ve baştan çıkarıcı hava koşulları:İki kitap ve iki reklam kitapçığı, Korkunç Türk’ün kadınları, Gülünç yabancılar:Karısını boğan Türk, Sonsöz:Batı’nın ırkçılığı ve Korkunç Türk’ün tepkisi.

BATI’NIN TÜRK’E BAKIŞI

Roni Margulies ‘The Terrible Türk- Batı’nın Gördüğü “Türk” ‘ adlı yapıtında Türklere karşı Batı’nın ırkçı yaklaşımının İstanbul’un alınmasının bir dönüm noktası olduğunu belirtiyor. Türkleri dinsiz olarak da gören  kadınımıza bakışı da farklıdır. Türk’ün kadınına karşı karşı aşağılama küçümsemeyle baktıkları gibi imrendiklerini de belirtiyor. aslında Türk kadınıyla Ortadoğulu kadının karıştırıyor, Batılılılar. kadınımızı da değerlendirmeleri harem ve Ortadoğulu kadın üzerinden oluyor.

“Bu kadarı flu değil, çok net. İşlerin karıştığı yer, “esrarengiz peçeli kadınlar” imajının içerdiği kınama, küçümseme ve ahlaksızlık suçlamasına alttan alta eşlik eden kıskanma, imrenme, gözlerini alamama durumu, gizlice izleme isteği. Bir yandan korkunç Türk’ün kadınlara davranışı karşısında ahlakçı bir öfkeyle esip gürlerken, bir yandan da zar zor bastırılan bir ağız sulanması, gizlenmesi mümkün olmayan bir merak, Türk’ün erkekliğine duyulan kıskanç bir hayranlık.” (s.123)

 

Roni Margulies’in ‘The Terrible Türk- Batı’nın Gördüğü “Türk” ‘adlı yapıtı Batı’nın Türklere bakışını yazılı ve görsel kaynaklar üzerinden sunuyor, okura.

 

MUSTAFA ASLAN

………………………….

The Terrible Türk- Batı’nın Gördüğü “Türk” , Roni Margulies, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Mayıs 2016

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016