OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

delilik dağlarında

IMAG2913

DELİLİK DAĞLARINDA

Amerialı korku ve fantastik yazarı H. P. Loveceraft’ın Antartika’da geçen bir olayı anlattığı ‘Delilik Dağlarında’ adlı yapıtı Alfa Yayınları  arasında okura sunuldu.

poe, jules verne ve  lovecraft

Antartika’da geçeIMAG2573n bir olayı anlattığı yapıtı ‘Delilik Dağlarında’ lovecraft daha önce buraları anlatan Edgar Alan Poe’ya göndermelrde bulunuyor.  Lovecraft kendisi gibi Antartika’yı anlatan Edgar Alan Poe’nun “Arthur Gordon Pym’in Öyküsü”nün yapıtının kahramanı Pym’i anıyor. “Buzlar Sfenksi”nde ise Jules verne Poe’nun kahramanlarıyla sürüdürüyor serüveni, Antartika’nın buzulları arasında. Verne, Poe’nun yarım kalan öyküsünü tamamlıyor. ‘Delilik Dağlarında’yla  Lovecraft ise yepyeni bir Antartika öyküsüyle okurun karşısına çıkıyor, korku ve gizem yüklü olarak.

“Dantforth, acayip öyküler okumayı tutkuyla seven biiydi ve durmadan Poe’dan söz ederdi. Poe’nun tek uzun öyküsü olan tedirgin edici ve şaşırtıcı Arthur Gordon Pym’in  Antartika manzaraları nedeniyle  söyledikleri benim de  ilgimi çekmişti.” (s.s. 15-16)

uzaylılar mı?

‘Delilik dağlarında adlı yapıtta bir grup bilim insanının Antartika’ya araçtırma-inceleme için geliyor. Bu aradayazar Antartika’nın doğal yapısını olabildiğince güzel veriyor. Bilim insanları bir takım fosil ve organik kalıntıları buluyor. Araştıma ekibinin bir kısmı ise vahşi bir şekilde öldürülüyor, bşir kısmı ise ortadan kayboluyor. Bu sırada bir takım yapılar görülüyor. Yazarın başarılı bir şekilde anlattığı   bu yapılar ise adres olarak uzaylıları adres gösteriyor..

“… Efsane ya da her ne iseler, oymalar yıldız başlı şeylerin yeni doğmakta olan, yaşamın henüz başlamadığı dünyaya kozmik uzaydan gelişlerini – onların gelişlerini ve zaman zaman gemilerine binerek uzayda öncü keşfe çıkan birçok başka yabancı varlığın gelişini anlatıyordu. Bunlar, öyle anlaşılıyor ki, zarımsı kocaman kanatlarıyla yıldızlar arası boşluğu dolduran esiri geçebiliyorlardı; bu antikiteye meraklı bir meslektaşımın uzun zaman önce, tepe üzerindeki garip yaratıklara ilişkin anlattığı öyküyü garip bir şekilde destekliyordu.”(s.114)

H. P Lovecraft’ın başarılı anlatımıyla korku, gerilim ve Antartika’nın buzulları arasında güzel bir serüveni anşlatıyor, ‘Delilik Dağlarında’ .

Mustafa ASLAN

———————————

Delilik Dağlarında, H. P. Lovecraft, Çeviren:  Hasan Fehmi Nemli, I. Basım:AlfaYayınları, İstanbul, Ocak 2015

Buzlar Sfenksi, Jules Verne, Çeviren:Hasan Fehmi Nemli,  Alfa Yayınları’nda I. Basım: Aralık 2014, İstanbul

 

meraklılarına öneri:

http://www.okulbiltv.com/buzlar-sfenksi.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016