OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

savaş biterken 1918

IMAG2901Savaş Biterken 1918

100. yıldönümü olan I.Dünya Savaşı aynı zamanda 20. yüzyılın birçok açıdan belirleyicisidir. I. Dünya Savaşı’yla ilgili kitaplarından birisi olan  Alan Palmer’in ‘Savaş Biterken 1918’ adlı yapıtı Alfa Yayınları Tarih Dizisi arasında okurla buluşturuldu.

konular

Alan Palmer’in ‘Savaş Biterken 1918’ adlı yapıtında yer alan konuları şöyle sıralayabiliriz: Savaşın genişletilmesi, Paris, Atina, Roma, “Mısır’ı yitirirsek savaşı yitiririz,” Toplu katliam eğlenceleri, tam beklediğinizde gelen zafer, Ortak devlet, Develerin Ortasında bir boğa, Noel’den önce Kudüs, Caporetto ve sonrası, Barış ve savaş planları, İmparator muharebesi, Uzaktaki harekat alanları, Yükselen sular, Balkan Ekspresi, Şam’a giden yollar, “Kaybedilen her gün,” Mondros, Padova, Belgrad, ” Savaş hali saat 11.00’da bitecek, Barışı tesis etmek.

“Halep’teki Allenby’nin öncü birlikleri İstanbul’dan 1125 km uzaktaydı; fakat Osmanlı başkentine daha yakın mesafede olan başka İngiliz birlikleri de vardı.” (s.409)

palmer, savaş ve  türkiye

I. Dünya Savaşı ile ilgili yazılanlar bugünde ilgi çekiyor. Bu yayınlar farklı açılardan ve farklı amaçlarla sürüyor. Kimi yayınlar ise sadecebelli cepheleri vermekle yetiniyor. Mütarekeden sekiz yıl sonra doğan Alan Palmer ‘Savaş Biterken 1928’de I. Dünya Savaşı’nın bütün cephelerini veriyor. Yakınlarının da bu savaşın içinde olduğunu belirten Palmer yapıtında savaşı bütün cepheleri ve çeşitli yönleriyle ortaya koyuyor. I. Dünya Savaşı ile ilgili ülkemizi yakından ilgilendiren bölümleri kitapta bulabiliyoruz.

“…Mezopotamya Seferi Güçleri, Türk kuvvetlerini, Mart 1918’de Fırat nehri üzerindeki antik Hit kasabasına kadar takip etmiş ve hafif zırhlı araçlarından faydalanarak, kuzeyde halep’e giden uzun yola kadar baskılarını sürdürmüştü. Arazi sıkıcıydı; bir eski muharip, güncesinde kısaca “kilometrelerce hiç değişmeyen lanetli bir manzara” demekteydi. Han Bağdadi’de 27 Martta bir süvari tuğayı Türk savunma kuvvetlerini kuşatarak 5 bin esir aldı…”

Alan Palmer’in Savaş Biterken ‘ adlı yapıtı I. Dünya Savaşı’nı çeşitli yönleriyle ortaya koyuyor.

 

Mustafa ASLAN

————————-

Savaş Biterken 1918, Alan Palmer, Çeviren:Hakan Abacı, I. Basım:Alfa Yayınları Tarih Dizisi, İstanbul, Şubat 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016