OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

10 Romanımızda Okul, Öğretmen ve Öğrenci

10 ROMANIMIZDA Okul, Öğretmen ve Öğrenci

Öğretmen, öğrenci ve okul yaşamını anlatan sayıca azımsanmayacak romanlara ve öykülere sahip bir edebiyatımız olduğunu söylemek gerekiyor. Bu yazımızda sadece on tanesi üzerinde duracağız.Bu on romanı ve yazarlarını şöyle sıralayabiliriz::Hababam Sınıfı-Rıfat Ilgaz, Atatürk-Mustafa Aslan, Vedat Türkali-Bir Gün Tek Başına, Yalnız Adam-Metin Aybek, Aslı E. Perker-Başkalarının Kokusu, Eşik-Irmak Zileli,  -Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor?-İpek Ongun, Mavi Turna – Hakan Kağan, Kaygı- Mustafa Sancar, Bir Cihan Kafes-İclal Aydın, Eşik-Irmak Zileli

 

OSMANLI’DAN BUGÜNE EĞİTİM

Osmanlı’dan günümüze ulaşan bir çizgide eğitim yaşamımızı veriyor, bu on roman aynı zamanda. İrdelenen eğitim yaşamımıza ilişkin tarihsel kimi gerçekleri göz önüne de seriyor, bu romanlar.

Mustafa Aslan’ın kaleme aldığı Atatürk adlı yapıtında eğitim, öğretmen ve öğrenci konularına yer veriliyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün mahalle mektebi, Şemsi Efendi İlkokulu ve sonrasındaki eğitim hayatı ile ilgili dikkat çekici bilgiler yer alıyor.Ayrıca eğitimde şiddet konusunu gündeme getirdiği gibi iyi bir öğretmenin insan yaşamını olumlu yönde etkileyeceğini Mustafa Aslan’ın kaleme aldığı Atatürk adlı yapıtta okuyoruz.

Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz yapıtı Hababam Sınıfı bütün serilerinde okul, öğretmen ve öğrencileri anlatıyor. Yazar sadece anlatmakla kalmıyor, eğitime ilişkin görüşlerini de olaylar ve kahramanları aracılığıyla veriyor.

İpek Ongun, Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor? adlı yapıtında eğitimle ilgili birçok konuya yer veriyor. Öğretmen sorunlarından, eğitimde özelleştirmeye, öğrenci öğretmen ilişkilerine kadar birçok konuya değiniliyor.Özle ve devlet okurları arasındaki farkı olanakları açısından veriyor. Eğer istenirse devlet okullarında da çok başarılı çalışmalar yapılacağını olaylar ve kahramanlar üzerinden veriyor. (Bkz:Mustafa ASLAN, http://www.okulbiltv.com/yoksa-hayat-gencken-daha-mi-zor.htm)

ÖĞRETMENLER VE OLAĞANÜSTÜ GÜNLER

Vedat Türkali Bir Gün Tek Başına, Hakan Kağan Mavi Turna ve Metin Aybek Yalnız Adam adlı romanlarında olağanüstü dönemlerde öğretmenlerin uğradıkları baskıları  anlatıyor.Üç yazarımızda ortak kenti uzam olarak seçtikleri romanlarında  demokrasinin askıya alındığı dönemlerde öğretmenlerin karşılaştıkları zor durumları okurla paylaşıyor. Meslekle ilişikleri kesilerek hapishaneye tıkılanların serüvenlerini okuyoruz, üç yapıtta da.

Vedat Türkali’nin Bir Gün Tek Başına ‘da öğretmen kahramanın siyasal görüşlerinden dolayı işkence gördüğünü belirtiyor. Öğretmenliği bırakarak yayıncı ve kitapçı olmayı seçen kahramanımızın ailesi ve çevresiyle ilgili irdelenen ilişkileri çerçevesinde durum iyice aydınlığa kavuşuyor.

Bir Cihan Kafes’te İclal Aydın öğretmen ve kadının eğitim yaşamındaki sorunları kimi yönleriyle veriyor. Mustafa Sancar ise Kaygı adlı romanında eğitimcinin uyguladığı şiddet yüzünden okuldan soğuyan öğrenciler anlatılıyor.Aslı E. Perker Başkalarının Kokusu adlı romanında ise öğrencilerin yaşam koşullarından söz ederken ağırlıklı olarak barınma sorununu öne çıkarıyor.

Anlatıcı-yazar-kahraman benzeşmesinin olduğu Eşik’te Irmak Zileli parçalanmış bir ailenin kızının eğitim yaşamından söz ederken kimi eğitimci tiplerine ilişkin eleştiriler yapıyor.

On kitapla sınırladığımız yazımızda öğretmen, öğrenci ve okul konusunu gündeme getirdik sadece.

 Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::

-Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz, İş Bankası Yayınları

-Bir Gün Tek Başına, Vedat Türkali, Ayrıntı Yayınları, İstanbul

-Atatürk, Mustafa Aslan, 2017, İstanbul

Mavi Turna (Roman), Hakan Kağan, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul

-Kaygı, Mustafa Sancar, İstanbul,

 -Yoksa Hayat Gençken Daha Mı Zor? İpek Ongun, Artemis Yayınları, İstanbul, Ocak-2013

Bir Cihan Nefes,  İclal Aydın, Artemis Yayınları, İstanbul

-Eşik, Irmak Zileli, Everest Yayınları, İstanbul

-Yalnız Adam, Metin Aybek, Sone Yayınları, İstanbul

-Başkalarının Kokusu, Aslı E. Perker, Everest Yayınları, İstanbul

 

değerli okurumuz,

bu yazı henüz tamamlanmadı.

saygıyla..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016