OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

1 hayat 2 insan

                                                                                 1 hayat 2 insan

20151210_202712Ferda  Üster anılarından yola çıkarak yazdığı   ‘1 Hayat 2 İnsan ‘ adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu. Aynı zamanda modacı da olan yazarın yapıtı moda dünyasını yakından ilgilendiren kimi değinmeleri de barındırıyor.

galatasaraylılar

Ferda Üster   ‘1 hayat 2 İnsan’ adlı yapıtında bir Galatasaray Liseli ile yaşadıklarını anlatıyor. Yazar sadece bir Galatasaraylı anlatmakla kalmıyor. Galatasaraylılar arasındaki dayanışmayı da okurla paylaşıyor.

Tanışarak evlendiği, kitabın büyük bölümü bu evlenme serüvenini anlatıyor,   Ethem Bey’in   Galatasaraylı arkadaşlarını da tanıştırmasıyla işler değişiyor. Ferda Hanım başta çok yadırgadığı şakanın böylesi de olmaz dediklerine alışıyor. Bir süre sonra onlardan birisi olup çıkıyor.

“Galatasaraylıların her şeye farklı reaksiyon verdiklerini artık az çok biliyorum, ama bu sabah bir kez daha ne kadar başka, ne kadar yakın, ne kadar can olduklarını anlıyorum…” (s.186)

fransa ve paris

Ferda Üster   ‘1 hayat 2 İnsan’ adlı romanında Fransa ve ağırlıklı olarak Paris’i anlatıyor. yazar Fransa Paris’in tarihi ve turistik güzelliklerini vermenin yanında sosyal yaşamdan görünümler de sunuyor.

“Paris’in özellikle geceleri eğlence ve kalabalığının top noktalara ulaştığı, hayat kadınlarının, ünlü ressam ve yazarlarının mahallesi turistlerin gözdesi Pigalle’den geçiyoruz. Her yer kırmızı, mavi, yeşil ışıklar içinde, seks shop’ların önü meraklı izleyicilerle ana baba günü. Mouline Rouge, önünden geçerken tüm haşmetiyle dönen değirmen, yanıp sönen ışıklarıyla sanki bize göz kırpıyor…” (s.183)

Ferda Üster  yaşam deneyimlerini de paylaştığı  ‘1 hayat 2 İnsan’  zevkle okunan bir yapıt!

 

Mustafa ASLAN

———————-

1 Hayat 2 İnsan (Roman), Ferda Üster, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Kasım 2015

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016